Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

sobota, 18 marca 2017

Glonek Kalinowski - duet doskonałyCały czas nie mogę zrozumieć dlaczego toruńskie MZD uparło się by odrzucić najkorzystniejszą cenowo ofertę na przebudowę Chełmińskiej, tym bardziej złożyła ją firma toruńska. Zakładając że robocizna to około połowa kontraktu, w mieście zostałoby kilka milionów złotych. Oferta PBDI była o 2 mln tańsza od wybranej: to kolejne wymierne efekty. Tymczasem MZD uparł sięby wykluczyć PBDI ze względu na "rażąco niską cenę". Dlaczego? Przecież PBDI w ostatnich latach realizowało wiele sporych inwestycji w mieście, np. Łódzka, Konstytucji 3 Maja.

Przeszukując internet znalazłem w Nowościach ciekawy artykuł na temat tej ostatniej inwestycji, który być może rzuca światło na problemy jakie PBDI ma z MZD.

Otóż okazuje się, że pan dyr Glonek odszedł co prawda na emeryturę, ale nadal trzyma się blisko MZD, w którym aktywnie (w zakresie rozdawania specjalnych uprawnień do parkowania) działa jego współpracownik, wybitny inż Stefan Kalinowski. Wybitny fachowiec inż Glonek jest, wg Nowości, związany ze spółką projektującą drogi dla MZD (choć ów inżynierski tytuł dotyczy zdaje się energetyki, anie budownictwa). Spółka ta przygotowała zawierający błędy projekt modernizacji ul Konstytucji 3 Maja. Dziś jest w likwidacji...


- To takie towarzystwo wzajemnej adoracji. W kontekście obecności w niejako siostrzanych instytucjach obecnych i byłych władz MZD, i realizowania przez jedną z nich zadań publicznych, sprawa jest naganna. Takie postępowanie prowadzi potem do wyboru niekompetentnych firm - komentuje anonimowo człowiek z branży drogowej.

 Czytaj więcej: http://www.nowosci.com.pl/torun/a/to-ze-firma-ktora-fatalnie-zaprojektowala-przebudowe-ulicy-kieruje-byly-szef-mzd-moze-co-najmniej-zaskakiwac,10833756/

Nie twierdzę, że problemy PBDI mają związek z błędami w projekcie popełnionymi przez spółkę której prezesem jest były dyr Glonek.

Po prostu uważam, że - jak to się pięknie dzis mówi - czas to towarzystwo rozgonić. Tych od sygnalizacji świetlnej (siedziba Elkardu jest zdaje się tez w MZD), od znaków, od dziadowskich projektów... Trzeba ich po prostu rozgonić. Rozwiązać MZD i podziękować tym panom dyrektorom.

Edit: sporo ta spółeczka zarobiła. Kasa szła z MZD i od gminy.

http://www.przetargi.edu.pl/wykonawca/biuro_uslug_technicznych/9953/przetargi/archiwalne


8 komentarzy:

 1. Spółeczka już w likwidacji... http://www.imsig.pl/szukaj?krs=0000181956&nazwa=BIURO_USŁUG_TECHNICZNYCH_PROJEKTOWANIA_I_REALIZACJI_INWESTYCJI_TORUŃSKI_KLUB_TECHNIKA_NOT_SP_Z_O_O&strona=1

  OdpowiedzUsuń
 2. Statystyki przetargów. http://www.przetargi.edu.pl/wykonawca/biuro_uslug_technicznych/9953/przetargi/archiwalne

  OdpowiedzUsuń
 3. Na 13 przetargów 12 jest z Torunia od gminy i MZD. Czy to normalne ze spółka projektowa startuje tylko po zlecenia od jednego inwestora? To nie jest przypadkiem powiązanie w "klubie technika"?:) A teraz to się rypnęło i jest likwidacja?

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.przetargi.edu.pl/instytucja/miejski_zarzad_drog/3080/przetargi/archiwalne/9953

  Ciekawe projekty. Przebudowa skrzyżowania Broniewskiego/Reja. Jaka przebudowa? Chodzi o zatoczkę dla PKS o której pisałem na blogu? Projekt tej zatoczki kosztował 120 tys zł?:))) a ile kosztowało jego wykonanie?:))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może chodzi o jakiś projekt rozbudowy tego skrzyżowania który nigdy nie został zrealizowany.... nie wiem. Wpłynęło 5 ofert, wybrano spółkę. Szacunkowa wartość ustalona przez MZD 325 tys zł. A oferty były w przedziale 120-214 tys zł. Ktoś chyba bardzo nie umie liczyć.

   Usuń
 5. Projekt dróg na Elanie. 166 tys zł! Chodzi o projekt dla dróg prywatnych pana Karkosika? Z pieniędzy gminy? Czy chodzi o drogi ktore gmina kupiła od pana Karkosika? Nie ważne, 166 tys zł skasowała spółeczka.

  OdpowiedzUsuń
 6. To co projektuje Kalinowski, Glonek i NOT to dopiero gniot...
  Jednym słowem w Toruniu rządzi Mafijna Spółdzielnia Michała w skład której wchodzą m.in. MZK, MZD. A % od Elkardu wiadomo kto dostaje za wymyślanie świateł na każdym skrzyżowaniu...

  OdpowiedzUsuń
 7. Przecież oni wszyscy powinni siedzieć za machloje przy ustawianiu przetargów i otrzymane łapówki...

  OdpowiedzUsuń