Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

czwartek, 14 lutego 2013

Niemieckie doświadczenia w budowie przejść dla zwierząt

w komentarzach - propozycja:
1. osobny przetarg na ekrany 
i zagospodarowanie przestrzeni TŚ.
Brońmy Chełmińskiego!
2.  kolektory słoneczne wzdłuż średnicowej 
zamiast ekranów? Czemu tego nie rozważyć?

Niemieckie doświadczenia? Po co nam.
W Toruniu opieramy się na doświadczeniu Stefana nie-da-się.
Poniżej znajdziecie bardzo ciekawą prezentację na temat dróg w wykopie 
i świetne zdjęcia z portalu e-droga.pl; ale najpierw sprawy bieżące.


Może dowcip rozładuje atmosferę i zachęci naszych chłopaków z Platformy? Podobno występów indywidualnych nie będzie, czekamy więc już niestety tylko na "stanowisku  klubu". Emocje rosną.

Toruńscy chippendalesi z PO albo się obrazili, albo zawstydzili. Mają tremę przed występem. W końcu robią to pierwszy raz od wielu lat. Czytelnicy już się w komentarzach niecierpliwią. Panowie, spróbujcie się przełamać. Jeśli nie osobno, to wyjdźcie na scenę razem i pokażcie jak wygląda układ choreograficzny pod tytułem "stanowisko klubu".
od lewej: ŁukaszWalkusz, Paweł Gulewski, Arkadiusz Myrcha, Bartłomiej Jóżwiak
The Chippendales (wiem, jednego brakuje do Just5, ale Michał już tańczył)

Wybór stanowiska ws. średnicowej jest dla PO trudny. Trzeba się zdecydować, czy lepsze będzie "jesteśmy przeciw, a nawet za" czy może "jesteśmy za, a nawet przeciw". Po trzech latach od rozpoczęcia dyskusji publicznej o średnicowej zespół PO wreszcie zrobi pierwszy krok naprzód i pokaże klatę. Gdy toczyła się dyskusja wokół mostu PO powtarzało za gospodarzem: budować, budować i jeszcze raz budować. Teraz chłopaki muszą powyginać ciało, a nie chcą.

* * *

Myślałem, że gdy w szeregi PO zawita młodość to wraz z nią pojawi się trochę luzu, trochę więcej polotu, swoboda. Próbuję zacząć dyskusję z rówieśnikami (jestem tylko trochę starszy), a oni zamiast się do niej rwać nabierają wody w usta i chowają się za formą: "stanowisko klubu".

Sami nie macie od siebie nic do powiedzenia ws. historycznej w Toruniu inwestycji? Nie zawsze zaczyna się w mieście budowę Trasy Średnicowej. W zasadzie, robi się to tylko raz w historii. I naprawdę, "nie-da-się" nic powiedzieć, chłopaki? Przecież to jest blog, a nie "Nowości" czy "Wyborcza".

Może powinienem więcej uwagi poświęcać waszym blogom i poczynaniom na sesjach miejskiej rady żeby zorientować się, co myślicie? Żeby mi tylko nie wyszła z tego rubryka satyryczna, jak z serii wpisów Wojciecha Giedrysa. Trudno by w niej pewnie było umieścić milczącego Łukasza Walkusza czy rajcę-widmo Wiśniewskiego, ale od czego jest photoshop i wyobraźnia.

Naprawdę wolałbym z wami dyskutować od czasu do czasu niż uprawiać "PO cyber-stalking". Wybór należy do was. O ile szybciej i prościej jest zmierzyć się z czterema pytaniami...

* * *

Revenons a nos moutons czyli, jak mawiają Francuzi, wróćmy do naszych baranów. MZD kontra niemieckie doświadczenia w budowie przejść dla zwierząt. Bardzo ciekawą prezentację zamieścił portal e-droga.plCzemu nie możemy zacząć od projektowania podobnych rozwiązań dla ludzi?


Gdyby MZD w Toruniu zależało na dobrym projekcie wzięłoby pod uwagę zmiany w przepisach ministerstwa środowiska, z końca 2012 roku i zmieniło swój projekt licząc się z niewielkim opóźnieniem. W końcu nie stoimy jeszcze aż w takich korkach...

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało dwa projekty rozporządzeń nowelizujące w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie oraz warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie oraz o ich usytuowaniu. Oba skierowano do uzgodnień. Zmiana obejmuje uchylenie § 179 oraz 180. Przepisy te obecnie przewidują, iż za podstawowe urządzenie ochrony obiektów i obszarów przed hałasem uważa się ekrany akustyczne, zaś za podstawowe urządzenia ochrony obiektów przed wibracjami uważa się ekrany przeciwwibracyjne oraz konstrukcje przeciwwibracyjne

I dalej ustawodawca uzasadnia - uwzględniając proponowaną zmianę, należy w szczególności wskazać, że istnieją inne możliwości ochrony akustycznej i przeciwwibracyjnej takie jak: wały ziemne, pasy zieleni, zadrzewienia i zakrzewienia lub usytuowanie drogi w wykopie. 

Dlatego też trudno uznać ekrany akustyczne za podstawowe urządzenia ochrony przed hałasem. Nadto, kilkanaście dni wcześniej minister środowiska podwyższył normy hałasu. Dzięki temu zabiegowi w części zaplanowanych miejsc ekrany okazują się zbyteczne. I podniosło się swoiste larum. Zwolennicy krzyczą, iż przy okazji upadną dziesiątki rodzinnych firm, które z tych to ekranów żyją. Bo ekrany przy drogach to nasz produkt, który daje pracę w Polsce powiatowej. Argumentują, że będzie gorzej i drożej. Natomiast lobby pięknych widoków twierdzi, że nie można podziwiać przyrody, że ekrany stoją nawet w lesie, że szpecą miasta itd.


Co z tego wynika dla Torunia? Otóż tyle, że nasz projekt jest już dziś nieaktualny, niedostosowany do trendów w budownictwie drogowym. Za 2-3 lata będzie to projekt archaiczny. A przecież Średnicowa ma nam służyć kilkadziesiąt lat...

* * *

Dodatkowo gratis prezentacja rozwiązań duńskich. 
Duńczycy zwracają uwagę, że gdy droga zostaje obniżona, a wokół niej znajdują się mury oporowe, to działają one jak lustro odbijające hałas, ale problem ten można rozwiązać stosując na krawędziach materiały pochłaniające dźwięk.

Nawet na porządne ekrany akustyczne nas nie stać...

...a przecież można było choćby pomyśleć o zastosowaniu paneli solarnych na ekranach akustycznych, prawda? Widzę przerażenie w oczach Stefana więc o rewolucjach pomówimy innym razem.

Na północnym stoku wykopu średnicowej 
można na przykład umieścić kolektory słoneczne
(i uzyskać większe dofinansowanie do inwestycji
niż na ekrany akustyczne)


55 komentarzy:

 1. hecer, tak w glebi duszy to chyba wiesz ze te miernoty nie maja swojego zdania...

  ja juz po grzecznych ladnych buziach widze ze to sa po prostu polityczne wydmuszki w stylu 'kocham torun'

  nie wiem tylko co gorsze, ci chipendejlsi z PO czy gospodarski beton.

  Torun miedzy mlotem a kowadlem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to próbuję zmienić i nie widzę innej możliwości niż nimi potrząsnąć, bo się przyssali do popularnej partii dla kariery a w sprawach ważnych, ważnych dla nas wszystkich, dla przyszłych pokoleń torunian, milczą.

   Usuń
 2. Jeśli już mają być te ekrany to osobny przetarg powinien być zrobiony na wykonanie zagospodarowania przestrzeni wokół trasy i na te ekrany akustyczne, które powinny wyglądać lepiej niż przykłady z Danii, które zamieściłem powyżej.

  Ale szefowa MPO, pani Stasiak, woli narzekać, że będzie brzydko lub nie tak brzydko, choć przecież przestrzeń miejska to najbardziej jej działka.

  Nie skończy się na średnicowej. Przecież w następnej kolejności jest staromostowa, czyli Chełmińska (odcinek do Bema). To też zostanie zaekranowe?

  Całe osiedle między Chełmińską i Grudziądzką zostanie umieszczone w ekranach?

  A gdzie panowie radni tego okręgu? Gdzie PO?

  Czas najwyższy coś zmienić w swojej postawie, chłopaki, bo dużo gadacie o konsultacjach społecznych a jak już do nich dochodzi to nabieracie wody w usta, milczycie, nie umiecie na krótkie, proste pytania odpowiedzieć, chociaż dyskusja publiczna na ten temat toczy się od 2-3 lat.

  To Zaleski się obraża, a wy podobno jesteście inni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś Wyborcza pisze, że hala sportowa na Bema będzie droższa o... 70 mln zł netto!

   http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,13397982,Hala_bedzie_drozsza___co_najmniej_90_mln_zl.html

   Sala koncertowa jest również droższa o jakieś 100 baniek.

   Średnicowa na odcinku od Chełmińskiej do Grudziądzkiej to koszt zaledwie 40 mln zł!!!

   http://www.torun.pl/en/node/159496

   No to nie można dołożyć 20-30 mln zł do średnicowej i zrobić to po ludzku???

   A gdzie do cholery są czipendejlsi z PO???

   Narzekają, że nie ma pieniędzy i miasto zadłużone, tak?

   Usuń
 3. a poza tym to powinniscie z W.Giedrysem relacjonowac na zywo kazde obrady torunskiej rady miasta.. pisac, relacjonowac i wysmiewac ta zenade.

  taki obywatelski patrol.

  bo ci ludzie mysla ze 'zasiadanie' to juz sukces i kryja sie za wielkimi plecami lysego. a tak naprawde to nie maja NIC to zaoferowania (90% z nich). patrzy ostatni przeglad (niepo)radnych na blogu wspomnianego WG. masakra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego radni się nie godzą na to, żeby relacje z ich sesji były dostępne w internecie a prezydentowi chyba też na tym nie zależy ze zrozumiałych względów: tak jak jest, jest dla niego dobrze.

   Usuń
 4. Dziwne, że nie dostaję na fejsie lajków od radnych PiS czy Czasu Gospodarza.

  Chyba chodzi o to, żeby dalej alienować dyskusję konstruktywną i merytoryczną.

  Naprawdę, nie martwcie, ja nie mam politycznych aspiracji i tak naprawdę nie chce mi się już zajmować tymi sprawami, bo widzę jak bardzo są przegrane i jak wielki jest mur politycznej obojętności z każdej strony: koalicyjnej, opozycyjnej, dziennikarskiej i medialnej.

  Cieszę się jednak zawsze z tych kilku komentarzy, które się na blogu pojawiają a które mówią o potrzebie przygotowywania takich publikacji. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej dołujące jest jednak to, że tematy o którym tu rozmawiamy są bardzo ważne dla miasta. To są kwestie fundamentalne.

  I naprawdę nie rozumiem, nie godzę się, nie akceptuję tego, że ktoś pracował w czasie kampanii ulotkami, billboardami, wolontariusza, a dziś zlewa kwestie takie jak trasa średnicowa czy t.kościuszki. Bo co jest ważniejsze od tych spraw dla Torunia?

  Wczoraj byłem na spotkaniu rady okręgu. Było dwóch panów i jedna pani z rady okręgu, pan projektant, przedstawiciel wykonawcy, pani Stasiak z MPU, radny Cichowicz i ja a potem przyszła pani Chamarczuk Mazurem z CzG.

  A gdzie byli inni radni PO? Gdzie pani Dowgiałło z Chełmińskiego?

  OdpowiedzUsuń
 6. Łał, ale kolesie! Czy maja tyle samo oleju w głowie co te naprężone muskuły i naoliwione klaty?

  OdpowiedzUsuń
 7. I co działo sie na tej radzie? O czym dyskutowano ?
  Przecież przy Staromostowej nie ma miejsca na ekrany, no chyba że w niektórych miejscach da się jakieś mury metrowe albo szpalery krzaków.
  /antyZaleś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedzieli, że już nic nie można zmienić i tyle.

   Usuń
 8. Zawsze kiedy zbiera mi się na krytykę Zaleskiego staje mi przed oczami liczba 48000. Tylu torunian głosowało na niego podczas ostatnich wyborów.
  Demokracja to władza tych których popiera większość.
  Dziesięć lat to czas wielu wpadek Zaleskiego. Przypadek przetargu „na skodę”, most x2, Pani Kabo, hala widowiskowa to tylko niektóre z nich.
  Lecz lud go jednak miłuje.
  I to on ma władzę.
  Ową regułę pojęli młodzi chłopcy z PO.
  Miłość ludu ponad wszystko.
  Nieważne, że owa miłość skończy się niczym w miernym romansidle.
  Wygaśnie ona gdy w kasie zabraknie grosza by ją wzniecać.
  A nam (obym się mylił) pozostaną długi i rozgrzebana jak za czasów późnego Gierka inwestycje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak patrzę na wyczyny spółdzielczej ekipy, tę klikę towarzysko biznesową, która nie ma pojęcia o zarządzaniu bo jedyny biznes jaki rozkręcili to rżnięcie na opłatach chcę mieć nadzieję. I patrzę w stronę PO. I co tam widać? Ja naprawdę chcę widzieć tam ludzi sensownych, którzy uczą się myśleć o mieście a nie o polityce. Bo kiedyś mają tym miastem zarządzać, powinni być do tego przygotowani.

   Usuń
  2. A jak się do nich zbliżam to zawsze stykam się z polityką. I nie chodzi o taką politykę, że "trzeba coś dla miasta zrobić - więc też trzeba to jakoś sprzedać". Taką politykę mógłbym akceptować. Problem polega na tym co tak naprawdę chcą sprzedać. Ideę, wizję, projekty, pomysły?

   Usuń
  3. Mój problem to już nie tyle wiara w wybieranych a tych co wybierają.
   Ile razy - przepraszam za brutalne sformułowanie - można dać się dy … ać.
   Jakość wyborców wpływa na jakość wybieranych.

   Usuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli chcesz rozpowszechniać kłamstwa to zapraszam na łamy spółdzielczej gadzinówki na dziesiątym piętrze

   Usuń
 10. te dwu(wiecej?) metrowe ekrany w centrum miasta to nawiazanie do rozwiazan drogowych w miastach typu Mexico City.. koszmar i psucie tkanki miasta.

  jesli te barany z MZD czy innych przechowalni lysego nie rozumieja takiej oczywistosci, to boje sie myslec jakie inne glupie decyzje podejmuja..

  ta srednicowa powinna byc ulica w stylu np. Dlugiej wokol ktorej toczy sie jako takie zycie.. a samochody przejezdzaja dosc sprawnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2. kolektory słoneczne wzdłuż średnicowej
   zamiast ekranów? Czemu tego nie rozważyć?

   Przepraszam ? Solary chcesz stawiać. Przecież zostaną pobite w parę dni. Jest sporo miejsca na dachach budynków gdzie jest bezpieczniej i nawet tak ich się nie stawia. Dla mnie s-f.

   Usuń
  2. A miałeś w ręku kolektor słoneczny?

   Usuń
 11. ta srednicowa powinna byc ulica w stylu np. Dlugiej wokol ktorej toczy sie jako takie zycie.. a samochody przejezdzaja dosc sprawnie.

  ---------

  Wzorowe podejscie i jeszcze napisz ze chcesz aby droga jak tam byla oddalona od bloków w podobnej odleglosci co na Długiej czyli zaledwie kilka metrow tak jak to jest obok Chełmińskiej. Długa jest węższa takze tam nie da sie pobudować drogi 2x2 - jedyna opcja to Wybickiego. Dzieki temu rozwiązaniu na Dlugiej i nie tylko bedzie mniejszy ruch....i o to nam mieszkancom chodzi. Im szybciej tym lepiej.
  okolice cafe Molus

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. osobny przetarg na ekrany
  i zagospodarowanie przestrzeni TŚ.

  Przetarg już był. Jak pobudują trzeba walczyć o nasadzenia w maksymalnym wymiarze. Można też zastosować pnącza w niektórych miejscach. Co wy na to ?
  /antyZaleś

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy to prawda ???
  Kanał z przepompowniami i zbiornikami retencyjnymi co kilkaset metrów (jak wykop Trasy Wschodniej pod torami kolejowymi w tych samych gruntach w następnym etapie).O ile tam taki kanał miałby max 300 m (tunel razem z wylotami pod torami kolejowymi Trasy Wschodniej) to kanał Trasy Średnicowej z murami oporowymi byłby na całej długości trasy,do tego musiałby być wkopany co najmniej na 5 m (poziom wody gruntowej od zera do 2 metrów), aby wszystkie wiadukty w ciągu ulic przecinajacych średnicówkę (które muszą powstać od razu z oczywistych względow,nie można ich etapować) nie ścinały dachów pojazdom (jadącym średnicówką) wyższym niż 2m :). Po "Mostku Garbatym" Grudziadzka i reszta nie przejdą.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest legenda miejska stworzona przez gamoni.

   Mógłbym ci przyznać rację gdyby kiedykolwiek wariant w wykopie był analizowany.

   A on nigdy nie był przedmiotem żadnej analizy. Problemy techniczne z budową w wykopie to legenda krążąca po internecie które wymyśliło paru gamoni i ta plotka sobie żyje.

   Nie stwarzajcie sztucznych problemów technicznych, nie mnóżcie na siłę problemów. Proszę pojechać sobie kawałek za Toruń i zobaczyć jak się buduje drogi. Już nie mam siły na te głupoty odpowiadać. Wykop to nie jest żaden techniczny problem.

   Proszę też zauważyć, że to jest droga nie na rok czy dwa ale na 100 lat. I naprawdę tak się już dziś dróg nie projektuje, jak to robią w MZD.

   Usuń
 14. To też prawda ?

  Co do drugiego proponowanego przez odwołujących wariantu,tj. poprowadzenia drogi w wykopie,zgodzic się należy,iż rozwiazanie takie teoretycznie zmniejszyłoby uciążliwość akustyczną Północnej Trasy Średnicowej.Z drugiej zaś strony należy wziąć pod uwagę koniecznosć budowy skrzyżowań dwupoziomowych lub konieczność obniżenia niwelety dróg przecinających planowaną trasę,konieczosć przebudowy infrastruktury podziemnej,większy zasięg prac ziemnych,większą ingerencję w tereny zieleni miejskiej zlokalizowane w rejonie planowanego przedsięwzięcia, w tym większą ingerencję w stawy położone przy ul Batorego,prawdopodobnie skutkującą ich całkowitą likwidacją."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konieczność budowy skrzyżowań dwupoziomowych jest oczywista. Bo te węzły trzeba wybudować na Grudziądzkiej, Chełmińskiej i Legionów. I proszę nie mówić, że nie ma pieniędzy bo cała średnicówka to jest 40 mln zł, a na halę sportową nie ma problemu aby dorzucić niespodziewane kolejne 100 baniek, na salę koncertową dorzucamy kolejne nieprzewidziane 100 baniek...

   Wybudowanie wiaduktu w mieście to jest problem? To jest wielkie wow? Weź i pojedź sobie gdzieś zobaczyć jak się dziś drogi buduje.

   -----
   A kto proponuje wykop przy stawach? Stawy mają dwadzieścia metrów. Trasa średnicowa ze 4km.

   Usuń
 15. Hecer, chłopaki z PiS-u Cię nie lajkują z dwóch powodów:

  1. Boją się najwyższego z koalicjantów
  2. Traktują Ciebie jako członka PO, a oni za nic w świecie nie zlajkują takiej osoby..

  BTW: Hecer, wybierasz się? ;-)
  http://www.torun.pl/pl/ograniczamy-halas-przylacz-sie-do-nas-0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Władze w tym mieście wzięli we władanie ludzie mali, ciemni. Zawłaszczyli je, bo w swojej pysze uznali, że w ten sposób uda się im przejąć kontrolę nad mieszkańcami. Ale już dziś widać, ze im to się nie udało.
   Nie ma zgody na dyktaturę ciemniaków.

   Usuń
  2. Oni - koalicjanci i tzw. "opozycjoniści" w RMT - niczego się nie boją, bo nic nie wiedzą i nie rozumieją, a jednocześnie boją się wszystkiego, ponieważ są tylko wykonawcami INSTRUKCJI ZALESKIEGO i nigdy nie mogą być pewni, czy zachowali się nie przekraczając instrukcji czy nie zostaną zbesztani przez NAJWYŻSZEGO. Tak to wygląda - BIERNI MIERNI WIERNI.

   Usuń
 16. Hecer orientujesz sie ze średnie natężenie ruchu na ul. Zwirki i Wigury jest większe niż na Lubickiej ? Jak długo jeszcze mamy czekać na odciążenie naszej ulicy.
  Na TS nigdy nie będzie aż tak źle jak na Żwirki -nawet jak tam będą po 3 pasy w kazdym kierunku za 40 lat.
  Dlaczego? Bo tam będą ekrany i do tego odległość od ulicy do okien jest przynajmniej 3 razy większa. Rozumiesz ?

  http://www.konsultacje.torun.pl/sites/default/files/pictures/Konsultacje/ks_halas_program_ochr_srod_przed_halasem_dla_m_torunia.pdf

  strona 24

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tego dochodzi bezpieczeństwo mieszkańców Podgórnej czy Zwirki i Wigury.
   Przy Trasie Średnicowej będą bezpieczne przejścia z sygnalizacją świetlną, chodnik nie będzie tuz obok trasy. A jak jest przy Zwirkach ? Tam pojazdy jeżdżą grubo ponad dozwoloną prędkość a chodnik jest tuz obok.

   Do tego co kilkadziesiąt metrów jest słabo widoczne przejście dla pieszych, chodnikami jeżdżą rowery.

   Naprawdę aż tak miło jest przy Żwirkach Panie Hecer ?

   Do tego ten spory ruch na tej ulicy (większy niż przy Lubickiej).

   Patrz na to w sposób obiektywny a nie tylko i wyłącznie oczami mieszkańców przy Wybickiego, których reprezentujesz.

   Usuń
  2. Jeśli powstanie Trasa Średnicowa to samochody na Żwirki też będą jeździć i też będą jeździć szybko.

   Poza tym nie jeżdżą "grubo ponad dozwoloną szybkość" - to nieprawda.

   Jaka jest liczba wypadków i zdarzeń an Żwirki i Wigury? Podaj dane, potem mów o bezpieczeństwie.

   ---------------------

   W kolejnych etapach dyskusji kasuję bardzo głupie wpisy - w tym twoje wpisy właśnie. Zawsze znajdziesz w mieście jakąś ulicę o której warto porozmawiać, żeby nie mówić o Trasie Średnicowej i warunkach jej budowy.

   Dlatego proponuję pożegnać się z tym blogiem.

   pozdrawiam
   hecer

   Usuń
 17. http://www.youtube.com/watch?v=JFHanoST-vI
  http://www.youtube.com/watch?v=ur5w0FkmObw
  Z dedykacją dla berazdnych Posad i Stanowisk.

  OdpowiedzUsuń
 18. Poza tym nie jeżdżą "grubo ponad dozwoloną szybkość" - to nieprawda.-

  Skąd wiesz? sam jeżdżę około 50km/h i często jestem wyprzedzany przez tzw. szybszych. Średnio jeżdżą ponad 60. NA Żwirki jest ograniczenie do 40km-h

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ograniczenie do 40km/h, a ty jeździsz około 50km/h? To to sam między innymi generujesz zagrożenie na drodze! Zacznij może poprawiać świat od siebie, co?

   Poza tym przeczytaj uważnie ostatnie wpisy i dyskusję pod nimi, nie chodzi o to, żeby w ogóle zrezygnować ze średnicówki, tylko żeby - jeśli/póki jeszcze można - przekształacić projekt na nowocześniejszy i bardziej przyjazny mieszkańcom okolicznych bloków, zwłaszcza, gdy okazuje się, że są pieniądze ... na bizantyjskie obiekty sportowe i kulturalne.

   Usuń
 19. Mieszkańcom Zwirek i Podgórnej chodzi nie tylko o wypadki ale o hałas, zanieczyszczenia i niebezpieczeństwo na wąskich chodnikach przylegających do drogi z których korzystają również rowery.
  Mieszkancy Wybickiego przy Trasie Średnicowej nie będa mieli tego typu problemów a na pewno nie będą one aż tak istotne, nawet po ewentualnym wybudowaniu za 40 lat 3 pasa.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się, co ty robisz na tym forum? Jakie są motywy twoich wpisów?
   Jeśli jak twierdzisz na Ż/W są tak tragiczne ekologicznie i ze względów bezpieczeństwa warunki mieszkania i komunikacji, to mieszkający przy innych ulicach mają mieć tak samo źle?
   Poza tym nie kumasz (?), że gdyby średnicówka została wybudowana ze skrzyżowaniami bezkolizyjnymi, byłoby to możliwe gdyby była w wykopie, to taka szybka trasa rzeczywiście mogłaby odciążyć Ż/W i Podgórną, bo jadący "miejskim tranzytem" już by się na te uliczki nie pchali. Dobrze zaprojektowana i wybudowana średnicówka jest też w interesie Ż/W i Podgórnej.
   Niestety, kolega widzi tylko czubek własnego nosa = skoro ja mam samochody pod oknami, niech mają je i inni....

   Usuń
  2. Tego kolegę staram się wyprosić z bloga, ale uparcie wraca ze swoim durnym spamem.

   Każdy może założyć bloga. Proponuję założyć bloga pod tytułem: mieszkańcom-Żwirek-i-Podgórnej-chodzi-o-nie-tylko-o.buckshot.wiem-o-co-wszystkim-chodzi-i-bede-smiecil-w-internecie-torun.pl

   Kolego, wyprosiłem cię z mojego podwórka. Wracaj na swoją ulicę, idź bronić mieszkańców, których rzekomo reprezentujesz gdzie indziej. Tu nie ma dla miejsca dla ludzi, którzy lubią mówić "my, mieszkańcy" żeby leczyć swoje kompleksy.

   Śmigaj. Jedź 50km/h przy ograniczeniu do 40-tki, ale już nie w mojej okolicy.

   Bye!

   Usuń
  3. Znowu dajesz dowód na to, że nie liczysz się ze zdaniem innych.
   Ps. Gościu jeździ do 50 na 40 bo można (taka jest tolerancja fotoradarów i suszarek). W sumie widac ze jest to forum tylko dla oderwanych od realiów mieszkańców, ktorych jest na szczęście zaledwie garsta.
   Apeluje do 'normalnych', naprawdę tu nie ma czego szukać. Bez odzewu.

   Usuń
  4. Kochanie, zero tolerancji dla poglądów innych reprezentujesz ty sam !

   Usuń
  5. Kilka komentarzy spamera zostawiłem, żeby każdy mógł zapoznać się z tym co miał do powiedzenia. Ten blog jest miejscem dla osób, które myślą o tym jak uczynić miasto lepszym poprzez dobre projekty drogowe korzystnie wpływające na płynność ruchu i warunki życia mieszkańców.

   Nie zabraniam nikomu mieć innych poglądów, na przykład takich głupich jak ów spamer, który w kółko klepał że trzeba budować byle jak nawet mając głupi projekt. Proszę bardzo, internet jest ogromny jak ocean, można znaleźć sobie odpowiednie miejsce na leczenie kompleksów promowaniem tanich i byle jakich projektów dla Torunia.

   Jeśli ktoś chce budować kolejną równoległą do Żwirki i Wigury drogę, która ją odciąży, choć obok ma szeroką ulicę Długą i Wielki Rów to zachęcam do dalszych poszukiwań swojego miejsca w sieci, albo do zainwestowania w bilet MZK żeby się Żwirki przejechać i zobaczyć ograniczenie prędkości do 30km/h na odcinku koło szkoły podstawowej między szpitalem a Chełmińską, którego średnicowa nie odciąży.

   Na tym blogu staramy się leczyć toruńskie drogi, a nie kompleksy smarkaczy, którzy sobie z pola na komentarz chcą zrobić własnego bloga dla swoich idiotycznych pomysłów.

   Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do wywalenia stąd spamera i tych jego powtarzających się wpisów, które trafiły do wiaderka z napisem spam.

   Usuń
 20. Słuchaj kolego, który dalej się wpisujesz na moim blogu. Możesz tu się wpisywać do woli, twoje głupotki poleżą trochę ale ostatecznie wszystkie te głupotki będą kasowane.

  Piszesz w kółko to samo: "mieszkańcy Żwirki chcą", "mieszkańcy Kościuszki chcą", "mieszkańcy Podgórnej chcą".

  Mnie nie interesuje co ty sądzisz o potrzebach mieszkańców tych ulic.

  To nie jest blog dla zakompleksieńców, którzy nic ciekawego nie mają do powiedzenia.

  Nie zaiskrzyło między nami, wylatujesz stąd. Jestem moderatorem tej dyskusji i głupiutki spam zakompleksionych spamerów eliminuję z komentarzy.

  OdpowiedzUsuń
 21. panele sloneczne sa ciekawe, ale jak juz ktos wspomnial w polsce-wandalizujacej nierealne. zostalyby zniszczone po tygodniu. sa oczywiscie metody zapobiegania takim znieszczenim (konserwacja prewencyjna) ale znajac nasze spoleczenstwo nie dalbym im szans...

  ale jesli mowimy juz o ciekawych rozwiazanich (albo po prostu innych do tepego i bezmyslnego stawiania ekeranow), to ja pomyslalem o czyms innym.

  podoba mi sie ida wyokpu i tego ze auta jada w tym rowie. co prawda nie zbija to halasu tak naprawde, wiem bo mieszkalem kiedys obok takiego rozwiazania na studiach we francji. ale na pewno ogranicza..
  a co gdyby ta idee posunac dalej i ten wykop/row przykryc ziemia i zasiac na niej trawe i posadzic drzewa?

  i moze stanelibysmy na czele swiatowych procesow urbanizacyjnych a nie na ich szarym koncu? inne miasta popelnily kiedys ten blad i teraz probuja go naprawic.
  http://www.youtube.com/watch?v=UaXGMRCSUR0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie w tym kierunku powinniśmy iść.

   Na początek wystarczą nam dwa szerokie, zielone mosty, które przetną trasę średnicową: jeden między Chełmińską a Legionów, drugi między Grudziądzką a Legionów.

   Z czasem można przykryć kolejne odcinki trasy średnicowej. Wystarczy na placu budowy zmontować konstrukcję stropową a potem przewieźć ją i w ciągu jednego dnia zamontować.

   W ten sposób można zachować choćby boisko, które jest między Legionów a Grudziądzką a które zniknie

   Usuń
 22. Dokładnie tak powinno być, należy zrobić wszystko, aby uratować to boisko. Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy Wybickiego walczyli o to miejsce i bronili przed jego likwidacją. To ostatni skrawek zieleni.

  OdpowiedzUsuń
 23. ---------Żwirek-i-Podgórnej-chodzi-o-nie-tylko-o.buckshot.wiem-o-co-wszystkim-chodzi-i-bede-smiecil-w-internecie-torun.pl----------


  hecer o co ci chodzi ? Dlaczego wpinasz mojego nicka, wpisałem się tu może z raz i to dosyć dawno. Nie przeginaj ok?
  Właśnie zobaczyłem, że na gazeta.pl jesteś krytykowany za kasowanie niewygodnych wpisów. Niepiękne postępowanie.


  /buckshot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest ostatnie ostrzeżenie. Nie podoba ci się tutaj, to nie przychodź.

   Jest różnica między niewygodnym wpisem a kłamstwem i kłamstwa będę wycinał.

   Na tym kończę dyskusję na twój ulubiony temat, czyli dlaczego nie mam ochoty z tobą rozmawiać. Obszernie ci to wyjaśniłem swego czasu a jeśli ci to nie wystarcza, załóż własnego bloga żeby się pożalić. Zrób tu jeszcze jeden wpis o tym, jak bardzo źle się czujesz na moim blogu a wylecisz z niego na stałe.

   Usuń
 24. hecer napisał:
  Mnie nie interesuje co ty sądzisz o potrzebach mieszkańców tych ulic.

  Dobrze wiedzieć hecer że Ciebie nie interesuje co sądzą inni o potrzebach mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń
 25. Dwóch z tych czterech ze zdjęcia to młody beton - sprzedawczyki na usługach Cieci Gospodarza.

  OdpowiedzUsuń
 26. Super to zostało opisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 29. Niestety ja się aż tak an kwestii budowy nie znam, ale udało mi się samodzielnie postawić mój dom. Jestem również zadowolony, że praktycznie od razu miałem okazję uzyskać ofertę na tani gaz do domu https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/ więc na dobrą sprawę wiem, że nie przepłacam za rachunki za gaz.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń