Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

sobota, 17 stycznia 2015

Oh là là, czyli Czas Mieszkańców głosuje za budżetem
Interesujące są komentarze do tego wpisu (pojawiły się na fejsie Giedrysa). W skrócie: Arkadiusz Brodziński i Hubert Stys odczuli satysfakcję (oczywiście każdy na swój sposób), ale nie była ona nawet w połowie tak duża jak satysfakcja niedoszłego kandydata na prezydenta. Robert Czekański znakomicie sprawdził się w roli osoby powtarzającej "a nie mówiłem", a Jarosław Jaworski jak zwykle wykorzystał okazję by wziąć w obronę pokrzywdzonego prezydenta Michała Zaleskiego (tym razem pod pretekstem, że broniłby go tak gorliwie jak każdej ofiary idiotycznego porównania do Hitlera, ale zagrał to cholernie przekonująco. Życiowo wręcz).

Nietrudno zauważyć kogo zabrakło w dyskusji na fejsie. Nie doczekaliśmy się głosu Czasu Mieszkańców, którzy tak gorąco deklarowali swoją "partycypację" w życiu miasta.

Oh là là.

* * * 

Zwycięzcy nie muszą odpowiadać na zarzuty frustratów, chciałoby się powiedzieć. Sam pasuję jednak wyłącznie do grona przepełnionych goryczą frustratów więc spróbuję choć na chwilę podtrzymać rozpoczętą przez Wojciecha Giedrysa rozmowę tym bardziej, że CzM najchętniej uznałby ją za zakończoną.* * *

Giedrys pyta wprost: czy poparcie budżetu miasta przygotowanego przez koalicję PiS+PO+PSL (aka Czas Gospodarzy) jest dobrym posunięciem ze strony Czasu Mieszkańców:

Ile za to poczucie, ten spokój Michała Zaleskiego zapłacą mieszkańcy, za te ochłapy rzucone radnym, które zaspokoiły głód ich sukcesu, głód realizacji drobnych wydatków, ich zachcianek, którymi tak pięknie się brzydzili w kampanii wyborczej? Ile za ten komfort jest w stanie zapłacić Michał Zaleski z naszych pieniędzy? 

Ze sformułowanego w ten sposób pytania jasno wynika odpowiedź. Giedrys trochę się potem waha pisząc, że rola opozycji nie polega na negowaniu wszystkich posunięć władzy, ale wydźwięk jego wpisu jest dość jednoznacznie krytyczny.

* * *

A więc "ile kosztuje poparcie budżetu"? Nie interesują mnie plotki, chciałbym poznać fakty, liczby.

Liczę na wypowiedź ze strony Joanny Schering-Wielgus i radnych Czasu Mieszkańców. Wiecie już ile? Pytam poważnie. Chciałbym wiedzieć kiedy nam, swoim wyborcom, przedstawicie syntetyczną informację z danymi i krótką informacją o metodologii ich przygotowania. Oczekuję szczerej odpowiedzi w jakim terminie można się spodziewać komunikatu o pierwszym sukcesie waszej działalności w nowej radzie.

Nie interesuje mnie polityczna kuchnia tylko sam jej efekt: ile-za-ile.

* * *

Joanna na fejsbuku zamieściła zdjęcie jakim dzieli się Siskom z Warszawy: 20-pasowa arteria w Buenos Aires została zwężona i odkorkowana dzięki wprowadzeniu magistrali dla komunikacji publicznej. Wspaniałe, prawda?

Joanna, dlaczego więc poparliście politykę budżetową zakładającą budowę Trasy Wschodniej oraz budżet w którym są wielkie drogowe inwestycje idące w zupełnie innym kierunku niż w boskim Buenos?

Dlaczego nie próbujecie zaznaczyć swojej obecności w radzie konsultując budowę Trasy Wschodniej i jej połączenia z Trasą Średnicową, które jest problemem dla mieszkańców Rubinkowa?

Natalia Waloch-Matlakiewicz w swoim komentarzu na fejsie Giedrysa zabrała głos w imieniu chowającego głowę w piasek Czasu Mieszkańców i odpowiedziała Wojtkowi:

Natalia Waloch-Matlakiewicz: Wojciech, uważam, że jednak trochę przesadzasz. Piszesz o CzM tak, jakby co najmniej wszyscy liderzy wzięli po posadzie w miejskich spółkach i wówczas potulnie zamknęli usta. Rozumiem, jakie masz oczekiwania wobec opozycji, ale weź pod uwagę, że te żółtodzioby weszły do polityki dwa miesiące temu. I rozumiem, że to nie do końca usprawiedliwienie, bo skoro weszły, to powinny być kompetentne, ale jednak to jest okoliczność nie do zbagatelizowania. Moim zdaniem jednak ich zglanowałeś niewspółmiernie do faktów. Media mają być krytyczne, kontrolujące i upierdliwe, ale topienie w łyżce wody to trochę jednak inny sport. Abstrahuję już od tego, że bycie opozycją to niekoniecznie tylko rąbanie kontry gdzie i kiedy się da.

Doprawdy? To jest problem kompetencji lub ich braku? I zglanował ich niewspółmiernie do faktów? A fakty to są dla ciebie zdjęcia z Buenos wklejone na fejsbuku, zaś sposób głosowania nad wielkimi inwestycjami drogowymi w radzie "to niekoniecznie"? Oh là là

Z jednym się nie pogodzę, tzn. z istnieniem dwóch równoległych światów w polityce: na fejsie i podczas kampanii wyborczej, a potem podczas głosowania w radzie miasta.

(Mamy już taki oportunistyczny partyjny byt dwojga nazwisk: Paweł Gulewski Prywatny i Paweł Gulewski Public Person. "Więcej dla Bydgoskiego" ich takich nie potrzeba, czy to na fejsie czy w radzie miasta).

* * * 

Chciałbym usłyszeć komentarz ze strony radnych Czasu Mieszkańców do krytycznego wpisu Wojciecha Giedrysa, a tymczasem spotyka mnie to samo, co zawsze gdy sam krytykuję władze miasta: cisza.

Gdy już uporamy się z trudnymi zagadnieniami, mam nadzieję, że przejdziemy do swobodnej dyskusji nad tezą w jaki sposób dotychczas radni wszystkich opcji załatwiali przegłosowanie swoich obietnic wyborczych u prezydenta i czym różni się wasze postępowanie od ich praktyki. To może być wstęp do szerszych rozważań na temat zmian systemowych o których jeszcze niedawno zapewniała nas Joanna w wywiadzie w Pomorskiej.

Nie chcę mówić CzM jak mają robić politykę bo to jest ich polityka a nie moja. Mam jednak prawo do swojej politycznej oceny ich postępowania i zamierzam z niej skorzystać podobnie jak Wojciech Giedrys. Nie będzie to ocena moralna tylko pragmatyczna, tzn. biorąca pod uwagę skutki i konsekwencje polityczne i merytoryczne podjętej decyzji.

* * *

Uważam poparcie budżetu koalicji przez Czas Mieszkańców za decyzję totalnie głupią. Daliście im to, co chcieli, prawie za darmo. To jest tak wulgarne i jednocześnie tak prozaiczne i prawdziwe jak oddanie przez nastolatkę cnoty za smartphone'a czy za zakupy w galerii handlowej. Mam z tym problem osobisty.

58 komentarzy:

 1. hola hola, nie odczułem satysfakcji. Proszę też nie umieszczaj mnie w jednej linijce z Brodzinskim, który każdym sowim wpisem robi wiochę, że aż prawie nikt z nim nie polemizuje (klasyka: o Frąckiewiczu ciągle to samo, teraz mała odmiana - Zaleski to Hitler, hmm, może zapomnijmy już o tym panu z DWP, w którym na marginesie nikt go oczywiście nie uważa). Wracając do myśli - odczułem smutek i umieściłem to na blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co to jest DWP? Czy to ma coś wspólnego z HWDP?

   Usuń
  2. tak, w wydaniu Brodzinskiego znaczy to dokładnie to samo haha. Widzę nie śpisz, to powiem: nie mówiłem - ale wiesz o czym: że pokładałeś zbyt wielkie nadzieje w CzM i robiłeś im wiele łask. Przestrzeliłeś, of course, i to już kolejny raz (wczesniej łudziłeś się PO) Przestrzegałem, ze swojego doświadczenia: nikt nie będzie reprezentował Ciebie lepiej niż ty sam. Z drugiej strony postępowanie CzM mnie nie dziwi - mają już spore poparcie niezadowolonych i wyprodukowali swoich wiernych, teraz walczą o dostęp do mediów Zaleskiego i konfitur władzy, przy okazji upodabniając się do niego. Życie.

   Usuń
  3. "Przestrzegałem, ze swojego doświadczenia: nikt nie będzie reprezentował Ciebie lepiej niż ty sam." - zawsze odpisywałem ci w ten sam sposób, tzn. że rozczarowania są wpisane w politykę. W wyborach samorządowych chciałem świadomie wybrać kto mnie tym razem rozczaruje, w wyborach parlamentarnych nie mam zamiaru.

   Usuń
  4. cudaczna konstrukcja: wybrać świadomie rozczarowujących. Mimo wszystko wyglądało to inaczej, nie będę szukał cytatów. Nieważne. Trudno mi się zgodzić z faktem, że wybór w demokracji sprowadza się do wyboru rozczarowującego. wniosek wyciągam inny w oparciu o klasyka: nie palcie komitetów, zakładajcie swoje.

   Usuń
  5. Yes really your all tips are the most excellent and unique ways of shooting an interesting movies but one thing is relevant these days which is new generation technologies which are the essential source for the new technologies users like if you can see Cryptoexchange software-USA, they are giving the best and the most realistic ways of their services in all over the world and experiencing the most intellectual ways of giving software developments all the way to New Jersey.

   Usuń
 2. Czm komentował na profilu "Teka Toruńska" na FB

  OdpowiedzUsuń
 3. I am experiencing AOL Gold Icon not responding issue. This technical issue is an annoying problem, so I look for online expert assistance. I don’t have much technical experience to resolve this error, so I am facing a big problem. Could you please recommend the solid ways to resolve AOL Gold Icon not responding issue?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jessy this side, if you are doing regular windstream email login, you surely face some technical login issues and you need online Windstream tech support. So, instead of wandering casually, simply put a call at 844-300-0168.

  OdpowiedzUsuń
 5. This post was amazing i actually read your blog very often, and you’re constantly coming out with pretty great stuff. make my thesis

  OdpowiedzUsuń
 6. This is very good blog and motivational. and it give confidence to live life freely thanks for sharing this blog by this blog i got confidence how to enjoy life . global translation help

  OdpowiedzUsuń
 7. We don’t rate enough as we apprehend how a lousy lot of coins is important to all. Our technicians are well-devoted toward their artwork and located all efforts into making clients better apprehend Epson wireless Printer Setup. So, don’t get hesitate or confuse about your preference to keep up a correspondence with us. However, managing all maximum crucial or minor Epson printers related troubles requires technical skills. We have a strong knowledge withinside the technical field. Therefore, experience loses to rent our IT Support corporation, and all your worries are gone. After gaining fruitful solutions with satisfaction, you may be thankful to us and apprehend our reliability and effective manual services.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wonderful article. It's very useful. As a home tuition service provider, I really appreciate your post. Thanks for sharing this with us. I find a very good website for the Home Tuition, You can visit this site.

  OdpowiedzUsuń
 9. If you are one of those who don’t know how to update the Garmin map, below are some of the ways by which you can update it. You just need to use the Garmin Express application in the matter of getting the Garmin Map updates. With the help of Garmin Express, you will be able to update your Garmin Map by downloading it from the official website of Garmin.  garmin updates
  garmin map updates
  garmin gps updates
  garmin nuvi updates
  garmin express updates

  OdpowiedzUsuń
 10. Exceptional in addition to other things about escorts is their alluring attitude. Escorts In Gurgaon accompanies administration reliably ensures that men get the most straightforward delights. We understand that such incline stations are having the wistful and sexual condition, and being isolated from every other person is regularly exceptionally disillusioning. In this way, you need to reliably rely on the assistance of escorts in Gurgaon.

  OdpowiedzUsuń
 11. When it comes to talking about its features, this Magellan device or Magellan GPS updates are loaded; with various sorts of exciting features. Once you start using this great device, you’ll learn about the traffic alerts, weather conditions, and a lot more. While using it, you’ll get to know which road route you should choose and which you should avoid. As many GPS devices are available in the market, one can opt for Magellan to make traveling easy and smooth. It will happen only just because of this advanced and modified device. But there is the thing about it that it needs updates from time to time. Simply put, you will need to update this device to have a comfortable experience of your journey.

  magellan gps update
  tomtom gps update
  magellan gps updates
  tomtom gps updates

  OdpowiedzUsuń
 12. Suppose you also belong to the people who don't know how to update the Garmin map. Following are some of the steps on how you can do updated it. You necessitate using the application of the Garmin Nuvi update Express application in the matter of getting the Garmin express Map update. With the guidance of this application, you will be capable of updating your Map of Garmin by downloading or installing it from Garmin's authentic website. Have a look at some of the steps that are provided below:

  garmin updates
  garmin map update
  garmin gps update
  garmin nuvi update
  garmin express update

  OdpowiedzUsuń
 13. You're thinking about your printer? It is normal among users to get errors with the printer when printing and when you have printer help to get your back is not a matter of tremendous concern. The printer from Epson is an error condition that can quickly be resolved alone if you are aware of the root cause. You can need immediate assistance from the Printer Support staff if you can't figure out the source of the mistake. Please contact us via our registered mail ID or via the live chat feature on our Website to connect to printer assistance via phone call and email. Our specialist will meet with you directly upon receiving your email.
  Please visit our site: Epson printer not printing

  OdpowiedzUsuń
 14. Russian Escorts offer a very competitive price range for our elegant Russian Call girls. Now turn on the heat inside you and satisfy your lust appetite. No need to worry about security or scam issues. Russian Escorts are a fully accredited and trusted agency. We got a well trained and experienced Call Girls In Noida with killer beauty and amazing service. Russian Call Girls bring top Russian escorts for Delhi Delhi customers. For Russian escorts in Color Delhi, they can enjoy Russian beauty with white colour and large assets. They give you a good chance of a romantic encounter that you want to try again. Horn Delhi Escorts is one of the best horny and sexy Call Girls In Noida. All our Delhi Russian escorts pictured on our website are women 18+ and have learned to help them. Independent call girls Delhi

  OdpowiedzUsuń
 15. 7. Amanda Platts began working as an associate professor in the chemistry department of a leading university in the US after completing her Ph.D. Amanda believes if she can use her expertise in busting academic stress of students it would be much more satisfying. She offers Chemistry Assignment Help to students who come in touch with her through HelpInHomework.org website. Her mission is to serve students and offers her service at a very affordable price.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nehru place Escort Service these days has gotten more famous because of the assortments of call young ladies which fulfil the necessities and needs of customers. The organization is additionally watching out for the zone and the space to appreciate the recreation time with somebody they like. Some of the likewise forming itself.

  OdpowiedzUsuń
 17. Suddenlink Email Settings:- One of the most popular items is the usage of an email address on various devices and it is not only restricted to smartphones; you can also configure your email account with other email providers. As an email account for Suddenlink.net, you can also find different ways to set it up on your laptop or email service. But it will only be possible to set up your Suddenlink email and these settings consist of IMAP, POP, and SMTP when you apply the correct email settings, which are very necessary. You can simply access your Sbcglobal account on your phone or other email services if you use these email settings. By applying the correct email settings, you can also address several problems you face when sending and receiving emails from your Sbcglobal.net account.
  Suddenlink Email Server Settings | Suddenlink.Net Email Settings | Suddenlink Email Settings for Outlook

  OdpowiedzUsuń
 18. ดูหนังออนไลน์ หนังซีรี่ย์เกาหลี รวบรวมหนังใหม่มาแรงปี 2020-2021 !!! ความคมชัดระดับ 4K รองรับการดูผ่านมือถือและ Destop แล้ววันนี้

  OdpowiedzUsuń
 19. Hi there, You've done a fantastic job. I'll certainly Dig it and personally suggest it to my friends. I am sure they'll be benefited from this web site.
  Goa Escorts
  Goa Call Girls
  Russian Escorts in Goa
  South Goa Escorts

  OdpowiedzUsuń
 20. Do you want to try koramangala escorts service? Well, if you are in Bangalore and looking for some fun time, then you should try an escort service. It’s a lavish service which offers you royal treatment. Here, make a chance to meet with hot actresses, VIP girls, or high profile girls who will provide you immense pleasure, love, attention, and care. Once you avail this hot service, you would love to hire this service again and again. This service is completely safe and secure at Koramangala and you can stay at any hotel luxury whenever you wish with her! Make some fun and forget about stressful life.

  chennai escorts
  delhi escorts
  mumbai escorts
  jaipur escorts
  kolkata escorts
  Bangalore Escorts ****

  OdpowiedzUsuń
 21. Increasing traffic flow, and growing demand for vehicle and driver safety. The lack of standard protocols for the development of automotive sun visors and complex design of the system are considered as key restraining factors for the growth of the automotive sun visor market globally.

  OdpowiedzUsuń
 22. So this post is really amazing and great to read it. Keep it up.
  https://www.aarinkaur.com/
  https://www.aarinkaur.com/Model escorts in Mumbai.html
  https://www.aarinkaur.com/Bombay Escorts.html
  https://www.aarinkaur.com/Female escorts in Mumbai.html
  https://www.aarinkaur.com/Call Girls in Mumbai.html

  OdpowiedzUsuń
 23. i am offering Cheap rate escorts services in goa independently through this agency because they are safe and secure, guys trust us we only hire ESCORT GIRLS
  https://mahiescorts.in

  OdpowiedzUsuń
 24. Sometimes, It may not be easy to search govt a job in some difficult situations. You may find yourself insufficient for searching for upsc result. For that, you should collect all the required information about govt jobs and Sarkari Result by best and trusted websites. If you don’t want to lose any info related to govt examinations, grab the best website for govt jobs.

  OdpowiedzUsuń
 25. If you want to get rid of sex problems in 30 days through Ayurveda products, then give us a chance to do service. If you use Parivartan Ayurveda products, we assure you that you

  will get 100% pure Ayurvedic products. Which will be very useful to make you healthy and it will help you to overcome men's sexual problems - sexual weakness and low libido,

  nightly within 30 days. Our organization's helpline is + 91-9250050227, + 91-9250050228. Our team is available to serve you from 9.30 am to 6 pm from Monday to Saturday.

  More Info :- https://www.parivartanayurveda.com/male-sexual-problems.php
  https://www.parivartanayurveda.com/men-nightfall-problem.php
  https://www.parivartanayurveda.com/men-stamina-capsule.php

  OdpowiedzUsuń
 26. When you spend lots of time on the internet searching for some creative and informative post. but you didn't found according to your expectations then you feel very bad but now your post is a very informative post today. I hope peoples love this.

  Read more: geography assignments help

  OdpowiedzUsuń

 27. Ensure Your Sex Hookups With Udaipur Escorts Only
  All our Udaipur Escorts ladies have a perfect curvy hourglass figure that will make your drool over in your pants, once you see them. Also you will feel every curve of our busty hookers,hurry up pick your Udaipur Call girls call Or Whatsapp us.
  Udaipur Escort
  Escorts in udaipur

  OdpowiedzUsuń
 28. Thanks a lot for sharing a piece of wonderful information keep it up and best of luck for your future article and posts.

  Outlook365

  PayPal Customer Services

  OdpowiedzUsuń
 29. you must attend the hookups or one night stands with Model Escorts in Mumbai because model call girls are providing a nice performance to
  customers that you always want for a good sex life.
  Mumbai Escorts
  Model Escorts in Mumbai
  Russian Escorts in Mumbai

  OdpowiedzUsuń
 30. >Hey, gentlemen who are looking for a great classy companion for any occasion let me help you relax and take you to heaven away from your hectic lifestyle, take a break and run away with me, no more making that call. Hey, Miss Dipti can satisfy your inner soul with my slim, silky, and rounded body build. You may have to meet many escorts in Andheri but I am very different from other Andheri Escorts girls because I give my 100% customer satisfaction. Each of them takes fond memories from my bed. We offer escort service, call girls, cheap Andheri call girls service, most beautiful Andheri escorts, sexy housewife for fun and sex, real stunning bhabhi for satisfaction, sexy college girls available on weekends in Andheri only, professional girls, working women in Andheri we also have tongue job and anal sex girls contact girl in Andheri.

  OdpowiedzUsuń
 31. To seek an Escort in Udaipur is very easy as there are many companies and agents that are available which can help you to look for one. Firstly you have to be sure about what type of escort you want. If you are new in this service, then you can take help from an agency too. There are various escorts available you can choose for yourself. These Udaipur Escorts are young girls, teenagers, housewives, foreigners and independent women who work as an escort. You can call an agency and explain your requirements for what type of woman you are looking for. You can also look for independent Escorts in Udaipur if you want to talk to an escort directly. Do not forget to confirm the girl you are booking as there will be no return from there. You can also have a word with a Udaipur Escort whom you are looking to know her better before spending time with her. Make sure you choose the escort of your budget and mainly your type.

  OdpowiedzUsuń
 32. There are several reasons why you ought to choose the decision of Girls Near Me Services. allow us to have a glance at our specialities below. All our Delhi escorts are extremely beautiful, gorgeous, busty and seductive. Their godly attractiveness is sure to attract you towards them.

  OdpowiedzUsuń
 33. We have the pretty Chandigarh call girl here and they are willing to alleviate all the stress of your life and fill it with flavors so that you enjoy your life to the fullest.

  Chandigarh Call Girls
  Zirakpur Call Girls
  Mohali Call Girls
  Panchkula Call Girls

  OdpowiedzUsuń
 34. Mussoorie escorts are perfect because they know how to satisfy their customers. You can hire a service for one hour or more than one hour and get complete satisfaction.

  Dehradun Escorts
  Mussoorie Escorts
  Haridwar Escorts
  Rishikesh Escorts
  Dehradun Escorts Rates
  Escort Service in Dehradun

  OdpowiedzUsuń
 35. It's very trouble-free to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web page. อย่าเป็นอย่างเขา

  OdpowiedzUsuń
 36. YouTube TV is the only streaming agency together with each of the stations which broadcast NFL games: CBS, ESPN, FOX, NBC, and NFL Network. And it gets even better. YouTube TV additionally enables you to add the NFL red zone Channel for your line up for the summer season for $11 a month.
  nfl.com/activate
  nfl.com/activate

  OdpowiedzUsuń
 37. Get a high score in your assignments with our top assignment helpers, AllAssignmentHelp is a genuine assignment help organization in the United Kingdom. Our capable assignment writing service is given by Ph.D. qualified academic experts, they regular monitoring and tracking and our proofreaders who check your assignment so many times for every need and ensure that it is of top quality. So ask our professionals and skills helpers, to "do my assignment online" at the best price.

  OdpowiedzUsuń
 38. Advanced education students regularly need
  Dissertation helpER. It is one of the most overwhelming assignments at school and can represent the deciding moment a degree, which makes the
  Dissertation help critical. It requires time, broad research, and orderly scientific capacity.

  OdpowiedzUsuń
 39. I like your post continue to post in future have a pleasant day

  paypal gebühren | paypal konto

  OdpowiedzUsuń
 40. I am a 23-year-old independent call girl who would like to give pleasure to you in bed, and I will be more than complete, trust me. I am very warm and fiery, I love being with men who are fascinated by sex in general. I am the person who will make you feel comfortable, reaching the limits that your desires crave for, without haste and with passion.
  Gurgaon Call Girl
  Gurgaon Escorts
  Delhi Escorts

  OdpowiedzUsuń
 41. I am very sexy, friendly, and eager to have sex, so come and please me and I will reward you handsomely. Come as soon as possible that I will be anxiously waiting for you so I can satisfy you and please you.
  Escorts Service in Gurgaon
  Call Girls in Gurgaon
  Escorts in Huda City Center
  Aerocity Escorts
  Mahipalpur Escorts

  OdpowiedzUsuń
 42. My name is Soniya. I am a well educated and experienced escort in Delhi. You can book me at any time. I will give you full satisfaction.
  Delhi Escorts
  Delhi Call Girls
  Escorts in Saket
  Gurgaon Call Girls
  Mumbai Escorts
  Call Girl in Jaipur
  Mumbai Call Girls

  OdpowiedzUsuń
 43. Hey friends, I am too hot, warm and fiery. I love being with men who are fascinated by sex in general. I am the person who will make you feel comfortable, reaching the limits that your desires crave for, without haste and with passion.
  Gurgaon Call Girl
  Gurgaon Escorts
  Delhi Escorts


  OdpowiedzUsuń
 44. I am very sexy, friendly, and eager to have sex, so come and please me and I will reward you handsomely. Come as soon as possible that I will be anxiously waiting for you so I can satisfy you and please you.
  Escorts Service in Gurgaon
  Call Girls in Gurgaon
  Escorts in Huda City Center
  Aerocity Escorts
  Mahipalpur Escorts

  OdpowiedzUsuń
 45. I love it when you go crazy for me and I always try to do my best on our date. I like what I do and I will make you go to heaven as I dedicate myself to providing you with all the satisfaction you deserve.
  Delhi Escorts
  Delhi Call Girls
  Escorts in Saket
  Gurgaon Call Girls
  Mumbai Escorts
  Call Girl in Jaipur
  Mumbai Call Girls

  OdpowiedzUsuń
 46. In my service, I will show you how to have great sex full of pleasure. I'm the best option for you, I'll make your day so much better after you meet me.
  Escorts in Gurgaon
  Kolkata Escorts
  Escorts in Jaipur
  Hyderabad Escorts
  Bangalore Escorts
  Escorts in Goa

  OdpowiedzUsuń
 47. Find latest indian government jobs We provides you latest government jobs. You can also able to access State Government & Central Governments, Online Form, Online Registration, Result Download, Answer Key, Board Exams, Latest Results, Admit Card, Sarkari Exam’s Syllabus, Bank Exams results etc. We always try to update our website hourly to provide you the Best latest information.

  Visit- Jobkari.com

  OdpowiedzUsuń