Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

środa, 7 stycznia 2015

Bezkonkurencyjna Bydgoszcz


- będzie 200 miejsc pracy.

Co na to Kulfon i żaba Monika?


Kolejny sukces Bydgoskiego Parku Przemysłowego który w przeciwieństwie do toruńskiego może się pochwalić nie tylko "pozyskiwaniem pieniędzy z Unii na inwestycje".

Co gazety pisały w styczniu ubiegłego roku?

styczeń 2014 r.
http://express.bydgoski.pl/302437,Bedzie-wiecej-miejsc-pracy.html

styczeń 2014 r.
http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/bydgoski-park-przemyslowo-technologiczny-wchodza-nowe-firmy-z-nowymi-etatami

BPP-T otrzymał w październiku zeszłego roku prestiżowe wyróżnienie - "Top Technology Park of the Year", czyli został "Parkiem Technologicznym Roku".
Dlaczego mimo tylu "inwestycji" w Toruniu Bydgoszcz rozwija się szybciej znacznie poprawiając atrakcyjność swojego rynku pracy?

Czy Kulfon i żaba Monika potrafią wyjaśnić to zjawisko inaczej niż sloganami z kampanii wyborczej?

Czy nasi samorządowcy mają wizję rozwoju, która sprawi, że Toruń zacznie powoli gonić Bydgoszcz, która prześcignęła nas w napływie nowych inwestycji?

W noworocznych wywiadach z Zaleskim i Scheuring-Wielgus temat gospodarki nie zaistniał. Czyżby już zapomniano o tzw. "programie" przedstawionym podczas kampanii wyborczej?

* * *

W Bydgoszczy tereny inwestycyjne oferowane są w rozsądnych cenach. W tym czasie gdy Lidl wybierał Bydgoszcz władze Torunia od lat próbowały sprzedawać nieuzbrojone działki na Abisynii za kosmiczne ceny wywołujące salwy śmiechu. Nabywcy nie znaleziono do dziś. Jak widać sąsiedztwo autostrady to nie wszystko, liczy się przede aktywność.

Czy w toruńskim samorządzie ktokolwiek zastanawia się czego potrzebują inwestorzy, którzy rozważają wybór lokalizacji do dalszej ekspansji swoich biznesów? Zaleski przyzwyczaja nas do myślenia, że on wie najlepiej czego wszyscy, także inwestorzy, potrzebują. Trudno jednak uzyskać potwierdzenie tych gołosłownych zapewnień bo nowi inwestorzy nie walą do nas drzwiami i oknami. Najwyraźniej wolą Bydgoszcz.

* * *

Dobrze przygotowane tereny inwestycyjne na Elanie są zamrożone przez spółki należące do mulitimiliardera Romana Karkosika. Samorząd Torunia ułatwia mu utrzymywanie tego latyfundium poprzez działania mające charakter ukrytej pomocy publicznej: wykupienie zakładowych dróg i inwestycje w ich modernizację.

Bez pomocy finansowej z samorządu koszty podatkowe utrzymania stanu posiadania byłyby zbyt wysokie i zmusiły Romana Karkosika do sprzedaży części terenów lub obniżenia stawek dzierżawy. Władze Torunia wybrały jednak inną drogą, tzn. kompensują te koszty dotacjami, których legalność i racjonalność budzi duże wątpliwości, gdyż z jednej strony utrwala dominującą pozycję jednego właściciela na rynku nieruchomości inwestycyjnych, z drugiej zmusza do ponoszenia kosztów na przygotowanie kolejnych terenów inwestycyjnych pomimo, że najlepsze są niewykorzystywane.

Bez zmiany nastawienia do samorządu do terenów inwestycyjnych na Elanie trudno myśleć o nowych inwestycjach.

* * *

200 miejsc pracy stworzonych przez Lidla w Bydgoszczy oznacza fundusz płac na poziomie ok 800 tys miesięcznie, czyli ok 10 mln zł rocznie. O tyle więcej wpłynie do bydgoskiej gospodarki tym roku. W 2015 roku w portfelach mieszkańców Bydgoszczy znajdzie się przynajmniej dodatkowe 10 mln zł (przyjmuję, że efekt redystrybucji podatkowej dochodów w kraju jest na korzyść miasta) tylko z tej jednej inwestycji Lidla.

Z taką reprezentacją jaką mamy w samorządzie wygląda na to, że w tym czasie gdy bydgoszczanie będą zarabiali i konsumowali 10 mln zł mieszkańcy Torunia zrobią kolejną "inwestycję", która będzie ich kosztowała między 5 a 10 mln zł deficytu rocznie (licząc koszty odsetek od zaciągniętych na nią kredytów)ł i z pewnością będzie to inwestycja dofinansowana z Unii Europejskiej.

Może warto wreszcie porozmawiać poważnie na temat gospodarki i wyjść poza naprawdę ogólnikowe slogany z kampanii wyborczej. W listopadzie zeszłego roku padło wiele luźnych propozycji. Najwyższy czas zasiąść do pracy nad ich przygotowaniem.


* * *
Bydgoski Park Przemysłowy
Nr 1 w województwie kujawsko-pomorskimBrak komentarzy:

Prześlij komentarz