Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

niedziela, 25 stycznia 2015

Grecka doktor Ogórek


Gdy polska lewica stawia na dr Magdalenę Ogórek, 
grecką prowadzi do wyborczego zwycięstwa Rena Dourou.


There is, she says, the dilemma of being perceived as a "bitch or a bimbo" or "severe or soft" or "serious or stupid" - mówi o sobie grecka polityk. Strategia polskiej kandydatki na prezydenta opiera się na innych założeniach, co znajdzie swoje potwierdzenie w wyniku wyborczym lewicy w Polsce i w Grecji.

Syriza, nowa grecka skrajnie lewicowa partia, wbrew temu, co mówią jej przeciwnicy chce zatrzymać Grecję w europejskiej unii walutowej. Moim zdaniem pod wieloma względami lepszym wyjściem dla Grecji byłoby wyjście ze strefy Euro, aczkolwiek polityczne konsekwencje takiego posunięcia mogłyby być bardzo dotkliwe. 

Mimo, że nie podoba mi się funkcjonowanie Unii Europejskiej, widzę też jak duże negatywne skutki przynosi dla gospodarek krajów rozwijających się odwrócenie się od Europy i głośny sprzeciw wobec dyktatowi politycznemu europejskich instytucji.

Straciłem zaufanie i sympatię dla instytucji europejskich widząc w jaki sposób zachowują wobec wojny na Ukrainie. Agresja militarna Rosji w Europie nie wydaje się przeszkadzać dyplomacji europejskiej, która cynicznie przypatruje się jak kolejne państwa wyłamują się z europejskiej solidarności i łamią embargo narzucone na Rosję kierując się wyłącznie własnym, małym interesem ekonomicznym. Francja hańbi Unię Europejską dogadując się z Rosją w sprawie eksportu swojego mięsa, ale przywódcy europejscy milczą.

Europa wschodnia może więc dziś liczyć wyłącznie na Stany Zjednoczone i NATO.

Zaczęliśmy budować Unię Europejską od stworzenia bogatego domu dla europejskich rodzin politycznych w Brukseli. Klasa polityczna w strukturach europejskich zadbała o swój interes, żyje im się wygodnie przy korycie unijnych pieniędzy. Ceną jest interes obywateli Unii Europejskiej.

Bruksela staje się powoli największym zagrożeniem dla integracji.

Mam nadzieję, że wybory w Grecji będą przełomem nie tylko w Helladzie. 

2 komentarze:

 1. https://www.youtube.com/watch?v=90Xalff4MXE

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejne amerykańskie sankcje gospodarcze wymierzone w politykę Kremla:

  http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,17306728,Google__Apple__PayPal_dolaczaja_do_sankcji_wobec_Rosji_.html

  ...A tymczasem Unia Europejska zachowuje się tak:

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17310590.html

  "W ostatnich dniach ujawniono, że Komisja Europejska zgodziła się, by Rosja decydowała o tym, z których krajów będzie eksportowała żywność bez uwzględnienia reguł obowiązujących w Unii Europejskiej."

  ---

  OdpowiedzUsuń