Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

wtorek, 12 lutego 2013

Nowi członkowie Stowarzyszenia "Toruń bez hałasu"

Będzie rozmawiać z ludźmi.
Co na to radni PO z Torunia? 
Porozmawiają z nami o t.średnicowej?


Cisza, chwała silnych, schronienie słabych
                                       Ch. De Gaulle


Mam przyjemność przedstawić wam kandydatów na członków Stowarzyszenia "Toruń bez hałasu". Starają się być cicho w sprawie najważniejszej po moście drogowej inwestycji Torunia. (Podobnie było z mostem na Wschodniej).Trasa Średnicowa czeka na Pana komentarz, panie dyrektorze. W radzie reprezentuje Pan Mokre Przedmieście. Miejsce na blogu jak widać już dla Pana przygotowałem: honorowe, pierwsze, bo ze wszystkich kandydatów na radnych w Toruniu uzyskał Pan największą liczbę głosów, większą nawet niż prezydent Michał Zaleski, który do rady również startował. "Zapraszam do współpracy, dobro Torunia jest najważniejsze" - co Pan myśli o projekcie Trasy Średnicowej, który przez tak długi czas przygotowywało MZD w Toruniu?

"7 kroków w przyszłość - Toruń nowych możliwości". Zróbmy więc razem ten pierwszy krok (Infrastruktura budowlana). Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy. Co Pan myśli o Trasie Średnicowej? Czy może rozmowa o Toruniu ma polegać na tym, że będziemy sobie opowiadali gdzie się wychowaliśmy, do jakiej podstawówki chodziliśmy... Bardzo proszę o komentarz. Polityka to również sztuka podejmowania trudnych decyzji, a nie tylko sztuka budowania wizerunku. Wizerunek miasta, który kształtuje Trasa Średnicowa jest chyba trochę ważniejszy, prawda?Ho, ho, ho! "Pracuję dla Ciebie". A więc poćwierkajmy tu razem, zamiast na twitterze: Trasa Średnicowa - budować według projektu MZD czy nie budować? Miejsce dla Ciebie, Pawle, jest zarezerwowane.


Cóż tam, Panie, w polityce? Chińczyki trzymają się mocno? "Wiele się działo w tym roku. Zarówno w Europie, na świecie, w Polsce jak i w Toruniu. Coś się kończy, coś się zaczyna" - może więc zejdźmy na ziemię i porozmawiajmy o projekcie Trasy Średnicowej przygotowanym przez MZD? Przygotowałem powyżej miejsce na Pana wypowiedź, Panie Bartłomieju.Na zdrowie. Niestety, przegraliśmy na Euro, ale Trasę Średnicową możemy jeszcze wygrać budując ją po ludzku. Co Pani na to? Mieszkańcy Wybickiego z naszego stowarzyszenia chcieliby od radnej z Chełmińskiego usłyszeć, co myśli o projekcie, który władze miasta przygotowywały przez ładnych parę lat. Jest na miarę naszych oczekiwań czy może zmarnowaliśmy te lata na projekt drogowego bubla, który właśnie realizujemy?

Michał Rzymyszkiewicz, pierwszy z prawej (foto: Gazeta Wyborcza)

Panie Michale, bardzo na Pana naskoczyłem z powodu Trasy Kościuszki. Jeśli zależy Panu na tym, aby sprawując mandat radnego przyczyniać się do rozwoju Torunia a nie jego stagnacji to moje wpisy na blogu powinny być dla Pana inspiracją. 

Proszę nie mieć za złe blogerowi, że nie zachowuje poprawności jakiej polityk oczekuje od dziennikarza. Jest pan młodym człowiekiem, to jest Pana atut. Proszę go wykorzystać. Wszystko da się naprawić, a Pan jest wulkanem energii. Pokazał Pan już na czym polega real-politik, teraz niech pan pokaże na czym polega polityka budowania konstruktywnych rozwiązań. Coś Pan już z planów wykreślił, teraz niech pan pokaże, że Rzymyszkiewicz może również coś wartościowego do nich dodać.

Czy można zmienić projekt Trasy Średnicowej w rok i wybudować ją na poziomie oczekiwanym przez mieszkańców, odpowiadającym metropolitalnym aspiracjom Torunia i europejskim standardom, czy nie? Proszę o odpowiedź. Proszę namówić swoich kolegów, żeby napisali bo na razie Panu się obrywa za nich wszystkich.

Donald Tusk potrafi mówić o  niedoskonałościach w polityce rządu, którym kieruje. Wkrótce w Polskę znów ruszy autobus z premierem. Proszę się skusić na rozmowę o rzeczach trudnych. Premierowi to przysparza popularności.

Paweł Wiśniewski

Pojawia się problem. Ile czasu po wyborach można udawać kogoś popularnego z powodu dobrej roboty, którą on wykonuje? Czy nie nadszedł czas na coming out, panie Pawle? Trasa Średnicowa czeka na komentarz.


Do dziś pamiętliwi wypominają mi na forum GW popieranie Pana na prezydenta Torunia w trakcie kampanii wyborczej. Czyżbym się wtedy pomylił? Pana strona internetowa (www.wprzybyszewski.pl) już nie działa, ale chyba program wciąż jest aktualny. 

Dyskutujmy, rozmawiajmy, otwierajmy Toruń na dialog. A więc czy warto wstrzymać budowę Trasy Średnicowej na rok? Czy koszty rocznego opóźnienia są wyższe niż korzyści jakie miasto uzyska przez dziesięciolecia dzięki wybudowaniu Trasy Średnicowej w wykopie?

Minęły dwa lata od wyborów samorządowych. My przez te dwa lata uczestniczyliśmy w kilku długich postępowaniach administracyjnych. Przez dwa lata można było ten projekt, który MZD przygotowało bardzo dobrze omówić, prawda? Co Pan na to? Miejsce na blogu jest przygotowane


Ależ zazdroszczę ci tego zdjęcia, a przecież też w Kameleonie byłem. Walczymy o Kluczyki, powalczmy trochę o lepszy projekt dla średnicowej. Przecież my nie mówimy: "nie-da-się". Są szanse na lepszy projekt?


* * *

W "Nowościach" ukazały się artykuły, które pokazują duży niepokój w związku z budową Trasy Średnicowej. Mam nadzieję, że dziennikarze toruńskich mediów dotrą również z pytaniami do polityków opozycji z Platformy Obywatelskiej i będziemy mogli ich wypisać ze Stowarzyszenia "Toruń bez hałasu", bo zrobią trochę hałasu przed fatalną inwestycją, a nie po jej zakończeniu, gdy nic już nie można zrobić tylko zbijać polityczny kapitał na krytyce.

Stowarzyszenie "Toruń bez hałasu" cały czas jest gotowe do rozmowy o zmianie projektu Trasy Średnicowej. Roczne opóźnienie inwestycji to koszt niewielki, a korzyści jakie uzyskamy budując trasę w wykopie będziemy uzyskiwać przez dziesiątki lat i jeszcze nasze dzieci będą nas za ten projekt cenić. Możemy się wszyscy sprężyć i pokazać, że możemy budować miasto razem, wspólnie, bez antagonizmów. 

Nikt nie chce mieć ruchliwej ulicy pod oknami. Usuwanie psich kup z chodników nie polega na tym, żeby ukradkiem przerzucić je chodnik sąsiada i podobnie należy patrzeć na rozwój infrastruktury drogowej w mieście. My jesteśmy na to gotowi. Wy wybraliście milczenie?19 komentarzy:

 1. Mowa jest srebrem a milczenie złotem. Złoto jest w lepszej cenie od srebra więc bezradni będą milczeć...

  A czemu nie wymieniłeś bezradnej, która jeszcze do niedawna należała do PO, a wybrana została z tej listy, aby reprezentować mieszkańców Chełmińskiego?

  OdpowiedzUsuń
 2. Może wam uda się wycisnąć z radnych jakieś odpowiedzi w sprawie średnicowej? Możecie mi je przesłać (hecer@gazeta.pl).

  A tutaj macie adresy e-mail do radnych:

  http://www.bip.torun.pl/kluby.php

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł aby budowę trasy srednicowej przesunąć o rok uważam za bardzo dobry i godny uwagi. Ciekawe, czy choć jeden z radnych Torunia zajmie w tej sprawie stanowisko. Oficjalne i wyraźne...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jola, napisz do radnych jakieś pytania. Mi chyba nie chcą odpowiedzieć. Bo co ja mogę zrobić? Przecież wiesz, puścić maile na cały świat i zaatakować tuskobus, ot co.

   Usuń
  2. Możemy również pomyśleć o liście otwartym do parlamentarzystów PO z Torunia, potem o liście do premiera Tuska, a także o skarżeniu dofinansowania dla średnicówki skoro wszyscy nabrali wody w usta, czy to z koalicji, czy z opozycji.

   Ale radnym chyba łatwiej jest po prostu odpowiedzieć, prawda?

   Usuń
 4. Ale mieszacie. Dla bloków które są tuż obok skrzyżowań też przewidujecie tunel w wykopie aby było sprawiedliwie? Poza tym w tym pasie nie ma aż tyle miejsca. Dla paru bloków budować tunel który co pare set metrów będzie 'wychodził' do poziomu zero? żartujecie sobie ?

  Trasa Kościuszki 2x2 w tunelu z rozjazdami? Tu to dopiero widać jakie macie pojecie o sprawie. Ten przykład tunelu gdzieś powyżej to jest opcja 1x2. Taki zwykły tunel 1x2 kosztowałby grubo ponad 300 mln albo więcej. Nie mniej skoro zwykła sala na Jordankach kosztować będzie najmocniej tyle. Budowa tunelu trwałaby do tego z 4 lata.

  -zejdźcie na ziemie społecznicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o średnicową to między dwiema jezdniami zostawiono jeszcze sporę rezerwę - na trzeci pas na każdej jezdni a poza tym zostawiono miejsce na posadowienie wiaduktów. Wystarczy spojrzeć na mapę.

   Trasa Kościuszki bez rozjadów: dwa węzły (z Chełmińską i Grudziądzką), jest wystarczająco miejsca na te rozwiązania (tzw. karo)

   Rozjazdy na Grudziądzkiej już są: skręty w prawo i w lewo zostają, tylko droga schodzi w dół (idzie wzdłuż basenu elanowskiego i torów kolejowych w kierunku Głowackiego)

   Podobnie na Chełmińskiej, tam też jest miejsce na karo.

   Spróbuj pomyśleć, projektancie od siedmiu boleści, bo to już było narysowane lata temu, mniej więcej od lat 70-tych.

   Usuń
  2. Długo jeszcze garstka ludzi będzie starała się zablokować inwestycję?

   Co to by było gdyby parę osób mogło blokować do woli i z powodzeniem.

   Nic więcej by nie powstało. Nie doszlibyśmy nawet do epoki kamienia łupanego bo ktoś by wrzasnął że tak nie powinno się robić. Ile osób za wami stoi ? 0,5 procenta ludności Torunia ?
   /Andrzej

   Usuń
  3. Umowa na budowe podpisana i juz zaczeli. Zerwiemy umowe i stracimy sporo milionów, chcesz tego ?
   /Andrzej

   Usuń
  4. Nic nie stracimy, nie wiem skąd ci się to wzięło, pewnie z tej agresji. Gdzie tak stoisz w korkach, żeś taki nerwowy? Na Grudziądzkiej? To postoisz jeszcze dłużej, jak skończą średnicową.

   Na razie proponuj się uspokoić.

   Usuń

  5. To mi przypomina pewna historyjkę. W pewnym mieście, dawno temu, miała zostać wykonana egzekucja. W jakiś sposób okazało się, iż skazaniec jest niewinny, ale i tak musiał zginąć, bo kat był opłacony i mógł domagać się odszkodowania za utratę korzyści.

   Usuń
 5. MASZ POMYSŁ NA PL. RAPACKIEGO?

  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zaprasza wszystkich zainteresowanych do zgłaszania propozycji dotyczących przebudowy Placu Rapackiego.

  Kiedy można składać koncepcje?
  Od 12 do 21 lutego 2013 r.

  Gdzie?
  Pomysły można przesyłać:

  pocztą elektroniczną, na adres: mzd@mzd.torun.pl (w temacie maila proszę wpisać: PLAC RAPACKIEGO)
  pocztą tradycyjną, na adres: Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, ul. Grudziądzka 159, 87-100 Toruń
  osobiście w Miejskim Zarządzie Dróg w Toruniu, adres jak wyżej.
  / popieram hecera

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może "nie-da-się" odebrać maili......

   Usuń
  2. Stefan, mail do pana przyszedł.
   - Niech poczeka za drzwiami...

   Usuń
 6. A w Paincie można im wysłać? Hecer, do dzieła!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w Paint miałem to gotowe 2 lata temu, dziś mam już gotowe w 3D.

   Spoko.

   Usuń
 7. Zawsze kiedy zbiera mi się na krytykę Zaleskiego staje mi przed oczami liczba 48000. Tylu torunian głosowało na niego podczas ostatnich wyborów.
  Demokracja to władza tych których popiera większość.
  Dziesięć lat to czas wielu wpadek Zaleskiego. Przypadek przetargu „na skodę”, most x2, Pani Kabo, hala widowiskowa to tylko niektóre z nich.
  Lecz lud go jednak miłuje.
  I to on ma władzę.
  Ową regułę pojęli młodzi chłopcy z PO.
  Miłość ludu ponad wszystko.
  Nieważne, że owa miłość skończy się niczym w miernym romansidle.
  Wygaśnie ona gdy w kasie zabraknie grosza by ją wzniecać.
  A nam (obym się mylił) pozostaną długi i rozgrzebana jak za czasów późnego Gierka inwestycje.

  OdpowiedzUsuń
 8. hecer zazdrości, nieładnie

  OdpowiedzUsuń
 9. Wałek z kumplami zapewne pochowali się w głębokich dziurach, aby nikt z mieszkańców ich nie dopadł.

  OdpowiedzUsuń