Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

sobota, 2 lutego 2013

Toruń kręci, czyli gospodarka, głupcze!

Polecam filmową biografię Clintona na Planete, jest bardzo krytyczna. 
Szkoda, że nasz prezydent ma tak niewiele ciekawych rzeczy do powiedzenia na ten temat. Spróbuję mu dziś bardzo oszczędnie podpowiedzieć o czym w najbliższym czasie mówić

Znalazłem interesujący wykres pokazujący dynamikę niekorzystnych zjawisk min. dla województwa kujawsko pomorskiego i jego mieszkańców. Uważam, że zarząd regionu oddala się od najważniejszych problemów, które go charakteryzują. Zarząd miasta w ogóle się z tych gospodarczych zjawisk wyalienował. W tej sytuacji nasza przyszłość i przyszłość naszych dzieci jest w zasadzie przesądzona: na starość zostaniemy sami na prowincji a nasze nieliczne potomstwo będzie nas odwiedzać raz w roku i płacić ogromne podatki na nasze utrzymanie. 


Na razie w sposób gwałtowny tracimy relatywną konkurencyjność w kraju i Europie. Odnoszę wrażenie, że tutaj się tego nie czuje i o tym nie mówi, mimo, że tempo i skala tego zjawiska jest naprawdę wielka. Bardzo szybko, z roku na rok, tracimy potencjał. Obrazuje to powyższy wykres, który wydaje mi się kluczem do oceny tempa utraty konkurencyjności przez województwo. W 2013 roku władze miasta i urzędnicy wydziału promocji bawią się w obchody kolejnej rocznicy i reklamowanie tego, co wszyscy o Toruniu wiedzą: "Toruń kręci" (chodzi o Kopernika oczywiście).

Dlaczego nie promujemy Torunia, jako miasta przez które przebiegać będzie autostrady A1 - jedyna autostrada w osi Pn-Pd w Polsce? Myślę, że wszystkowiedzący specjalista i ekspert od promocji i wizerunku, pan prezydent Michał Zaleski potrafi to wytłumaczyć.

Proponuję zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji pod oklepanym tytułem: "Rola autostrady A1 w rozwoju gospodarczym Polski"

Miejsce - Toruń. 
Zaproszeni goście: ministrowie, może nawet premier, celebryci tacy jak jak A.Furgalski
Efekt: materiał w telewizji lokalnej, może ogólnopolskiej
Produkty: filmy pokazujące A1, lokalizację Torunia, układ drogowy (A1 i S10) na mapie kraju, tereny inwestycyjne, cała kampania display, key visuals, itd

Tak jak A1 wyglądać będzie Trasa Średnicowa
(podobne aluminiowe ekrany, ale między nimi a jezdnią będą jeszcze chodniki)

Zdjęcie autostrady (oczywiście bez tych ekranów), potem węzeł, potem Toruń na mapie kraju, odpowiednio wyeksponowane główne drogi i lotniska, infrastruktura liniowa (kolejowa), do tego oczywiście dużo zieleni i ekologii, żeby podkreślić nowoczesność i wzbudzić sympatię (choć nie wiem, gdzie tej ekologii w Toruniu szukać, tych wszystkich zielonych, przyjaznych ludziom i środowisku i.n.w.e.s.t.y.c.j.i.)

No ba, ale takiej kampanii reklamowej nie zrobiła pani Iwona Liegmann

4 komentarze:

 1. Ekologia w Toruniu?!
  Na odcinku średnicówki między Legionów a Grudządzką trwa intensywna wycinka zieleni. Zastanawiam się, ile z tych drzew-samosiejek znalazłoby się poza ekranami? czyli de facto po wybudowaniu drogi i postawieniu ekranów byłoby już w miarę okazałą zielenią, trochę chroniącą bloki. Gdyby ktoś miał wątpliwości, miejsca na składowanie materiałów do budowy, sprzętu, jakieś baraki dla robotników też tam jest sporo:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Toruniu nie ma zarządu miasta, w Toruniu w kluczowych kwestiach decyduje nieomylny prezydent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyny nieomylny - to jest skrzyżowanie Gomułki z Gierkiem. Z przewagą Gomułki...

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń