Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

sobota, 25 stycznia 2014

Bydgoska 56. Agrotuning


Chciałbym Was dziś dziś zachęcić do poparcia petycji w obronie fragmentu 
architektury Torunia, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Czym różnią się i co mają wspólnego poniższe zdjęcia?

Makabryła 2011 bryla.pl

Nowości, "Blok wchłonie kamienice"

Zapraszam do poparcia petycji, którą chce skierować do Prezydenta Zaleskiego Rady Dzielnicy Bydgoskiego Przedmieścia. Brakuje zaledwie 250 głosów.


* * * 

Panie Prezydencie Zaleski, akceptując takie rozstrzygnięcia działa Pan, moim zdaniem, na szkodę miasta Torunia i jego mieszkańców. 

Pani Mirosławo Romaniszyn, wydając takie decyzje działa Pani, moim zdaniem, na szkodę miasta i dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, które prawo i instytucje reprezentowane przez Panią powinny chronić. 

 W konkursie na Makabryłę Roku organizowanym przez portal bryla.pl wygrała bardzo podobna "inwestycja", panie Prezydencie Zaleski. W Mławie! 

Bryła.pl o "Secesyjnym transformerze":

To przykład wyjątkowo brutalnego niszczenia zabytków. Prezentowane zdjęcia pochodzą z budowy, lato 2011. Na zabytkową bryłę budynku nałożono olbrzymią kubaturę mieszkaniową, bezpowrotnie niszcząc rytm i proporcję starej kamienicy. Jak można było wydać pozwolenie na ten akt wandalizmu? Nominację przesłał Robert Bierwiaczonek, dziękujemy!


Moi drodzy, prawie 4.4 tys. internautów wybrało tę "inwestycje w Mławie" na makabryłę nie bez powodu: "to brutalny sposób niszczenia zabytków". W Toruniu, mieście wpisanym na listę Unesco, zebrano dopiero 250 elektronicznych podpisów pod petycją o wstrzymanie realizacji podobnej makabryły w zabytkowej dzielnicy Bydgoskie Przedmieście. 

Proszę was, jeśli nie chcemy startować w konkursie na Makabryłę 2014, powstrzymajmy tę inwestycję i dewelopera, który chce się dorobić psując to, co budowano przez całe dekady, czym dziś możemy się chwalić.
8 komentarzy:

 1. Zawsze się zastanawiałem, na jakiej zasadzie prezydent wydaje decyzje o warunkach zabudowy. Bywa, że komuś decyzji nie chce w ogóle dać. Innym daje na takie makabryły, jak ta na Bydgoskim. Kto to kontroluje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje się, że Bydgoskie ma już plan miejscowy. Zaskakujące, że on przewiduje powstawanie takich makabrył.

   Usuń
  2. w warunkach XXI wieku nie powinno mieć miejsca w ogóle wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Albo buduje się w oparciu o plany zag. przestrz., których poszczególne części powinny obejmować w miarę duży wycinek obszaru, i bronić przed takimi bublami, albo buduje się...jak w Toruniu. Stan rozumu rządzących Toruniem odzwierciedla estetyka tego gniota.

   Usuń
 2. Gdzie są radni Bydgoskiego Przedmieścia: Paweł Wiśniewski, Waldemar Przybyszewski z Platformy Obywatelskiej (ci od partycypacji i społeczeństwa obywatelskiego)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bezradni Partii Oszustów siedzą cichutko jak mysz pod miotłą, aby się nie narazić.

   Usuń
 3. link do petycji nie dziala

  OdpowiedzUsuń
 4. O co chodzi? Wg informacji Stanislawa Anioła ma to być całkiem estetyczny budyneczek.

  OdpowiedzUsuń