Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Promile na drogach


Jesteśmy już w roku wyborczym więc czas najwyższy 
społecznie zapracować na oskarżenia o zniesławienie.


To był oczywiście głupi żart. Nie mam ochoty tracić czasu na ławach sądowych w sporach, które stanowią element czyjejś kampanii wyborczej. Cztery lata temu w ten sposób potraktowała moją obywatelską interwencję w sprawie lokalizacji mostu Platforma Obywatelska i koalicjant, za którym PO tęskni, czyli urzędujący prezydent Torunia.

* * *

Tragiczny wypadek w Kamieniu Pomorskim nie jest powodem do zaostrzenia kar wobec pijanych kierowców. Polskie prawo daje narzędzia zarówno do karania jak i prewencji oraz resocjalizacji osób, które popełniają te przestępstwa. Nie powinniśmy ulegać populizmowi polityków, którzy na tej tragedii próbują zbijać kapitał polityczny dążąc do zaostrzenia kar. Podoba mi się postawa tych nielicznych polityków, którzy potrafią w obliczu tej tragedii mówić o skutecznych metodach zapobiegania pijaństwu na drogach.


Wild Turkey Rare Breed @ 108.4 proof
Jeden z lepszych bourbonów amerykańskich;
produkowany w Kentucky.
Mocny, dlatego że zawiera samą esencję whisky. 
Trunek degustacyjny 
(zaszaleć można przy 101, jak dziewczyny 
z "Death Proof" Tarantino).W ubiegłym roku trochę częściej korzystałem z samochodu. W tym czasie policja zatrzymała mnie do badania trzeźwości tylko dwa razy. Gdyby takie akcje, w których zatrzymywany jest co drugi samochód na drodze celem zbadania trzeźwości kierowcy były prowadzone przynajmniej raz w miesiącu to po roku nie byłoby potrzeby robienia ich częściej niż raz na kwartał. 

Dlaczego z profesjonalnego alkomatu można skorzystać tylko na posterunkach policji? Wystarczy rozmieścić je na stacjach benzynowych w mieście i na wylotówkach. Nie należę do osób, które wylewały za kołnierz, choć dziś tylko sporadycznie sobie o tym wspominam. Pamiętam jednak jak to jest gdy trzeba iść do pracy o siódmej rano, gdy akurat poprzedniego dnia odbywała się ważna dla jakiegoś kolegi impreza i z tej okazji on wziął sobie urlop i się należycie do tej imprezy przygotował. Nie warto brać urlopu z powodu imprezy kolegi, prawda? Tym bardziej, gdy planuje się "tylko wpaść i złożyć mu życzenia". Ile trzeba się spóźnić następnego dnia do pracy jeśli się korzysta z samochodu?

Wolałbym więc, aby politycy przede wszystkim skupili się na działaniach prewencyjnych i skutecznym karaniu oraz resocjalizacji pijanych kierowców. Ludzie przyłapani na podwójnym gazie to w wielu przypadkach osoby, którym po prostu zdarzyło się popełnić głupotę w swoim życiu - zmęczeni usiedli za kółkiem jadąc do pracy, bo nie umieli komuś odmówić "rozchodniaczka". 

* * *

Jestem za tym, aby karać pijanych kierowców, ale kara powinna umożliwić resocjalizację. Podejrzewam, że kara bezwzględnego więzienia dla większości pijanych kierowców tego elementu resocjalizacji nie zawiera. Być może dlatego polskie państwo tak bardzo boi się stosowania narzędzi prewencyjnych - nie umie prowadzić resocjalizacji. 

Innym aspektem kary jest jej nieuchronność. Czy rzeczywiście policja i wymiar sprawiedliwości w Polsce równo traktują wszystkich pijanych za kółkiem? W Toruniu mieliśmy do czynienia z sytuacją, która mogła budzić wątpliwości czy kierowca - znany polityk - był trzeźwy, gdy spowodował wypadek. 

Dziś spora część opinii publicznej będąca, nomen omen, pod wpływem akcji takich jak "Brońmy mostu" może się zastanawiać czy ów wypadek nie był zamachem przeciwników lokalizacji nowego mostu na ul. Wschodniej. Podobno to ich "donosy" do prokuratury były jego przyczyną.

* * *

Wkrótce na blogu: Najważniejsze wydarzenia i najważniejsi ludzie ostatnich 25 lat

2 komentarze:

 1. przypomina mi się opowieść agenta Tomka o przyczynach wypadku, w którym rozbił Porsche:

  http://rozrywka.dziennik.pl/hity-internetu/galeria/444506,10,tusk-placze-na-bajce-agent-tomek-rozbija-porsche-najlepsze-memy-tygodnia-galeria-zdjec-galeria-zdjec.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://rozrywka.dziennik.pl/hity-internetu/galeria/444506,11,tusk-placze-na-bajce-agent-tomek-rozbija-porsche-najlepsze-memy-tygodnia-galeria-zdjec-galeria-zdjec.html

   Usuń