Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

niedziela, 28 kwietnia 2024

Staromostowa Uniwersam


Jednokierunkowa praca nadesłana na konkurs na rozwiązanie drogowe dla Trasy Staromostowej (Nowochełmińskiej) na odcinku za Uniwersamem.

Nad targowiskiem parking z więźbą na stalowych kolumnach na ponad sto samochodów dla osiedla i targowiska..

Ruch jednokierunkowy - z mostu wzdłuż cmentarza (ze skrętem w Gałczyńskiego i parkingami). W przeciwną stronę, na południe, starą ulicą po wschodniej stronie (z tramwajem). 

Ciekawe rozwiązanie zmiany pasa ruchu: "rondo turbinowe" jest rozbite na dwa łuki z długim odcinkiem wspólnym gdzie pojazdy poruszają się powoli jak na rondzie na długim odcinku.


wersja 3.0

Wersja 2.0

wersja 1.0

wersja 1.1


Obecny projekt (2x2 za Uniwersamem) korkuje 
lewoskrętami południowe skrzyżowanie
z trasą W-Z 


Chodnik - kładka dla pieszych i rowerów


   

Są aż cztery pasy ruchu, więc zmiana wymaga ostrożności, niskiej prędkości jak na rondzie, a w celu bezpieczeństwa pasy są bardzo intensywnie oznaczone, wygraniczone, niemal zablokowane, a strzałki wskazują moment i kierunek zmiany pasa.

Jest to "jazda na suwak" ale o nieco większym stopniu skomplikowania przy niskiej prędkości.

PRĘDKOŚĆ PARKINGOWA: "na dwójce" 20 km/h, jedziemy jak w garażu parkingowym, powoli, do przodu, czasem trzeba się zatrzymać. Ale nie ma świateł! Cały czasu jedziemy!

W godzinach szczytu można włączyć sygnalizację, ale w tym rozwiązaniu są tylko dwie zmienne fazy, a dodatkowo piesi mają tylko jedną jezdnię do pokonania (dwa pasu ruchu) zamiast czterech. Parkingi dostajemy gratis.

Nie ukrywajmy, że w tej części można poruszać się szybciej. Nie można, nigdy tu nie pojedziemy szybciej, zawsze jeździliśmy wolno. Całe zadanie polega na ułatwieniu  poruszania się pojazdów.

1 komentarz:

  1. Górne półrondo mozna przesunąć jeszcze wyżej i będzie lepie; pracowałem z tym co już wykonano w ramach inwestycji.

    OdpowiedzUsuń