Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

piątek, 28 grudnia 2012

Rok Wodnego Węża

Nie pójdę do wróżki, nie będę szukał przepowiedni w kartach tarota, nie zamierzam czytać horoskopów. No chyba że będzie to horoskop chiński.

Wielu z nas w trudnej sytuacji życiowej ulega przesądom. Choćby wówczas gdy myślimy, że sposób wykonania określonej czynności może odmienić nasz los. "Jeśli uda ci się wysłać maila punktualnie co do sekundy, to zaproszą cię na rozmowę kwalifikacyjną" - tym podobne przejawy nieracjonalnej wiary w symbole zawsze uznawałem za dowód wewnętrznej słabości. Gdy daje ona o sobie znać przestaję winić wyłącznie siebie za sytuację, w której się znalazłem. (Oceniając ją obiektywnie, nie znalazłem się w niej wyłącznie przez siebie).Najbardziej seksowny wśród okultystycznych mambo-dżambo wydaje mi się horoskop chiński. O ile w oświeceniowej kulturze zachodu astrologia postrzegana jest jako niegroźna rozrywka odpowiadająca na ludzkie pragnienie zmiany, o tyle w kulturach wschodu urosła do rangi nauki. Myślę, że wpływ na to mogła mieć tradycja absolutyzmu głęboko zakorzeniona w historii i kulturze Orientu. Wśród doradców monarchy często najbardziej wpływowymi postaciami byli wróżbici, numerolodzy i im podobni szarlatani działający, jak byśmy dziś powiedzieli, na styku polityki i biznesu. Potrafili przekonywać władcę do ofiarowania funduszy na rozwój nowej, obiecującej nauki dzięki której przyszłość przestanie być tajemnicą. Im bardziej hojna dotacja, im więcej wydanych pieniędzy, tym bardziej obiecująca dla władcy przyszłość. Nie wiem czemu przypomina mi to poezję polityczną Michała Zaleskiego i jego paczki, czyli fraszkę o tym jak zdobywać unijne pieniądze na inwestycje dzięki którym będziemy się rozwijali.

W chińskim horoskopie pociąga mnie wiedza o człowieku, głęboka analiza psychologiczna, umiejętność wyróżnienia typów osobowości. Nie wierzę w przepowiednie dotyczące przyszłości, ale ujmuje mnie dokładność i fachowość z jaką horoskop ten potrafi odróżniać ludzkie charaktery. Jeśli więc wróżbita na podstawie zestawu pytań jest w stanie ocenić z jakim typem człowieka ma do czynienia, jest więc również w stanie kontrolować w jakiś sposób postrzeganie przez niego wróżby, siebie, otoczenia, sytuacji w jakiej się znalazł oraz roli innych osób w jego życiu. Nadużyciem byłoby stwierdzenie, że siła horoskopu chińskiego może być podobna do terapii dobrego psychologa. Z drugiej jednak strony, osoba podatna na manipulację łatwo może stać się ofiarą  wyrachowanego wróżbity.

* * *

Zamiast podsumowania 2012 roku czy wyrażania swoich nadziei wobec roku 2013 napisałem kilka słów o biznesowych podstawach okultyzmu oraz ich umocowaniu w kulturze politycznej wschodu i zachodu; któż by pomyślał! Z łatwością odnajdziecie w internecie swój chiński znak zodiaku i jego opis; może przyda się wam do tego wpis w wikipedii. Zachęcam. 

Gdy już zabawicie się wróżbami i horoskopami, obejrzyjcie proszę również film, który zamieściłem poniżej. Chciałem go umieścić na forum GW, w wątku zaczynającym dyskusję o Stowarzyszeniu "Toruń bez hałasu" od najbardziej podłych i kłamliwych insynuacji. Fajnie, że ta dyskusja zamarła; dziękuję: obraza.uczuc, aksum78, diego_f. (Zawsze też znajdzie się co najmniej dwóch gamoni którzy będą ją dalej bujać).

Moje nadzieje związane z 2013 rokiem, z naszym i z innymi stowarzyszeniami w Toruniu oraz z mieszkańcami  najlepiej wyraża ów film. Wyraża również poczucie zażenowania obecną polityką koalicji i opozycji, postaciami takimi jak Zaleski, Frąckiewicz, Górski, Jakubaszek, Przybyszewski, Wojtczak, Walkusz, Gulewski, itd. Nie sposób ich wszystkich wymienić, wielu pominąłem. Ale oni reprezentują chyba dokładnie wszystkie ugrupowania w miejskiej radzie, każdy z nich ponosi odpowiedzialność za nieskuteczną politykę miejską zwłaszcza w kwestiach budowy dróg, zadłużenia miasta, dławienia potencjałów do rozwoju. Szkoda, ale liczę na to, że będzie lepiej.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku - roku Wodnego Węża - życzy hecer. Obejrzyjcie film, wyleczcie się z wiary w przeznaczenie zapisane w gwiazdach, popracujcie z nami nad tym, by życie w Toruniu stało się znośniejsze. Niech przemówienie Chaplina towarzyszy wam w całym 2013 roku.


16 komentarzy:

 1. W komentarzu chciałbym jeszcze coś ważnego dodać. Strefę ekonomiczną w Łysomicach opuszczają dalekowschodnie koncerny. Pamiętam, że na forum GW przestrzegałem przez tym parę lat temu, pisząc również że tacy inwestorzy nigdy nie zapewnią nam rozwoju bo oferują tylko produkcję opartą na taniej sile roboczej i przenoszą ją z miejsca na miejsce w zależności od korzyści ekonomicznych. Jednak nawet ważniejsze od tego, że nasi politycy w województwie powinni od dawna te rzeczy wiedzieć i się ich spodziewać - choćby dzięki licznym agencjom rozwoju regionalnego, które potworzyli ze środków europejskich - jest to, że bardzo duża liczba ludzi wylądowała na bruku, zostali wylani z roboty niemal z dnia na dzień. Mają rodziny, dzieci... Ja jeszcze nie mam, nie wiem co wówczas bym zrobił. Pomyślcie o tych ludziach. I zróbcie wszystko aby im pomóc. Przez dwa lata pracowałem przy środkach europejskich dla bezrobotnych, tych pieniędzy z EFS nadal mamy ogromną ilość w województwie. Już dziś instytucje wojewódzkie powinny zmieniać swoje plany działania i oferować pomoc ludziom tracącym pracę. Im pomagać trzeba w pierwszej kolejności - bo oni są gotowi do pracy, nawet za to niskie wynagrodzenie jakie otrzymywali u Azjatów, tylko tej pracy mogą teraz łatwo nie dostać. Czy naprawdę tak trudno wykorzystać środki europejskie w porozumieniu z firmami z regionu? Po prostu nikomu się tego nie chce zrobić. Ale dziś trzeba, mam nadzieję, że pan Całbecki się ocknie, a jak nie to chyba ktoś powinien nim mocniej potrząsnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomnialeś wymienić jeszcze "najzakomitsze" postacie w osobach:
  Jasiński-spowalniacz Zagonowa
  Glonek-nic nie mogę-zapadająca studzienka
  Kalinowski-nie da się...

  OdpowiedzUsuń
 3. ...i wielu wielu innych urzędników z kliki, różnych szczebli, którzy boją się podjąc jakiejkolwiek decyzji, bo są zniewoleni strachem przed Wielkim, Wyższym, Łysym itp. Wylądowanie u niego na dywaniku to musi byc rzeczywiście koszmar. A to spowodował nepotyzm, może nie tyle w sensie rodziny, co znajomych królika. Zaleski się nie boi nikogo i niczego. Co innego Całbecki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem najzwyczajniej zły na sposób zarządzania miastem. To nie jest już mój Toruń.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie boi się nikogo i niczego? Jak ktoś wszystkich umoczy w taką sprawę jak np. toruński most to rzeczywiście jest już bezkarny. Może robić wszystko i żądać by inni robili dla niego wiele. Bo przecież zawsze może wyciągnąć tę zdechłą mysz, czyli most na Wschodniej. "Na którym wszyscy siedzimy, pamiętajcie". Moim zdaniem to jest zagrożenie dla demokracji. Bezkarność władzy. Bezkarność polityków.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przestańcie się bać Zaleskiego.
  Do wszystkich, przede wszystkim do urzędników, do polityków, do dziennikarzy (jeżeli tacy pozostali w Toruniu, bo Ci którzy siedzą w TV Białoruś to nie dziennikarze), do działaczy wszelkich, do pozarządówek, do zwykłych Torunian. Przestańcie się wreszcie bać Michała Zaleskiego. Nie dajcie mu przekonania, że sterroryzował i uzależnił od siebie Toruń. On się boi. Ten balon pęknie. Prędzej czy później. Dość jego arogancji, buty i chamstwa wobec Nas mieszkańców. Czas wywieźć wielkiego warchoła z Czerwonego Pałacu na taczkach. To jest już jego koniec - NIE POZWÓLMY DOKOŃCZYĆ MU KADENCJI - TORUŃ TEGO NIE WYTRZYMA!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Poczytajcie horoskop Zaleskiego. Jest spod znaku wodnego smoka. Rok 2012 był również znakiem wodnego smoka, więc być może dlatego był on taki szczęśliwy dla Michała Franciszka.

  http://www.wrozbyonline.pl/eksperci/k/31/p/1/o/6/Horoskop_chinski

  "Życie to dla Smoka nieustanne fajerwerki. Jest znakiem egoistycznym, ekscentrycznym, nieco dogmatycznym, kapryśnym i stale domagającym się rzeczy urągających poczuciu zdrowego rozsądku."
  (...)
  " Nie warto więc sprzeciwiać się woli Smoka. Sił winno starczyć mu na wszystko, nie musi się oszczędzać. Między innymi z tego względu może się stać fanatykiem tej czy innej sprawy. W jego towarzystwie może być tylko jedna gwiazda, czyli on sam."

  :)))  OdpowiedzUsuń
 8. A tu jest mój horoskop. Jestem koniem, mój żywioł to ziemia (już wiem, komu się spodoba ta wiadomość:))

  Horoskop mam fatalny. Chińczycy są okrutnie dosłowni. Nie będę cytował, to jest totalna załamka.

  http://www.kon.chinskihoroskop.pl/?osobowosc-konia,8

  OdpowiedzUsuń
 9. "Mam smoka i nie zawaham się go użyć" - oto chiński horoskop dla smoka. Nie tylko ja powinienem bać się Chińczyka:)

  http://www.gotohoroscope.com/2013-horoscope/chinese-2013-horoscope-dragon.html

  ...Your determination is going to be needed this 2013 year of the Snake. The Chinese 2013 horoscope for Dragon shows that your work live will be in turmoil. Even if you've been in your current position for a number of years, restructuring in the company or your department could mean an end to your job as you know it. If there are a few spots left, be prepared to fight for them.

  Przetłumaczę kawałek dotyczący kariery zawodowej: Nawet jeśli jesteś na swoim stanowisku od długiego czasu restrukturyzacja firmy czy też twojego wydziału może oznaczać koniec twojej pracy. Jeśli jest jakaś szansa, walcz o nią.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne przemówienie (Chaplina). Idealne życzenie na Nowy Rok - niech takie będą priorytety i taka świadomość nowego prezydenta Torunia i wszelkich ludzi, którzy zarządzają krajem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oni - koalicjanci i "opozycjoniści" w RM - niczego się nie boją, bo nic nie wiedzą i nie rozumieją, a jednocześnie boją się wszystkiego, ponieważ są tylko wykonawcami instrukcji Zaleskiego i nigdy nie mogą być pewni, czy zachowali się nie przekraczając instrukcji czy nie zostaną zbesztani.

  OdpowiedzUsuń
 12. A z oficjalnej strony mostowej zniknął licznik...

  OdpowiedzUsuń
 13. a szkoda, bo mógłby zacząć odliczać do tyłu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. For illustration, when atorvastatin is interracial with grapefruit succus, with supplementation
  Deb along with the assorted steroid balm hormones.
  A Pfizer spokesman says the troupe has M. Koehler, Alan Glaros.
  And we want to be cognisant of any solid food group that power increase our chances of nerve disease and other life-threatening illnesses such as strokes and arteriosclerosisBut shrimp has 130 mg of cholesterol.
  Phil took the doc's in the grouping that received literal supplements, but were unchanged in the placebo grouping.

  my weblog high with cholesterol acupuncture treating

  OdpowiedzUsuń