Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

czwartek, 17 sierpnia 2017

Sierra Gorda


Po Możejkach KGHM - kolejna strategiczna spółka wciągnięta przez były zarząd w interesy na niekorzyść skarbu państwa, z bezpośrednim zagrożeniem interesów gospodarczych kraju.
Nie ma nagrań z restauracji (kuchnia japońska, może dlatego).

Cichy pogrzeb w KGHM. "Czy projekt zakupu złóż w Chile był pułapką mającą wyciągnąć z polskiej spółki pieniądze? Taką hipotezę bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu. Ta ostatnia zaczęła nawet liczyć współpracowników zagranicznych służb specjalnych zaangażowanych w tę transkację. ABW z kolei bada okoliczności spotkań przedstawicieli władz KGHM z Władimirem Strzałkowskim, byłym oficerem KGB i bliskim przyjacielem Władimira Putina (miały miejsce ok. 5 lat temu)."

Edit:
Stanisław Speczik:  A wszystko dlatego, że przy dzisiejszych cenach energii nie opłaca się już korzystać z ubogich złóż, takich jak na wybrzeżach Pacyfiku w Chile. Dlatego zwrócono uwagę na złoża położone głęboko, ale bardzo bogate, takie jak w Polsce. Zadecydowały względy ekonomiczne, bo zejście pod ziemię o każde 100 m podnosi koszt wydobycia o 5-7%. Tymczasem w przypadku pozyskiwania tego metalu ze złóż ubogich, które zawierają dziesiąte części procenta minerału w wydobytym urobku, każda obniżka zawartości o 0,1% to wzrost kosztów już o 100%. Bogate złoża miedzi pod ziemią są tylko w Polsce, Kazachstanie i Zambii. Z uwagi na infrastrukturę i doskonale wyszkoloną kadrę poszukiwanie i wydobywanie miedzi w naszym kraju wydało się najkorzystniejsze.

14 komentarzy:

 1. 2014
  http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/koniec-monopolu-kghm-kanadyjczycy-wygrali-wyscig-po-miedz,395096.html
  2012
  http://kghm.com/pl/wizyta-delegacji-rzadu-rp-w-kopalni-kghm-international-w-kanadzie

  OdpowiedzUsuń
 2. 2017
  http://miedziowe.pl/content/view/83796/495/
  Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali byłego wiceprezesa Polskiej Miedzi, Jacka K. pod zarzutem korupcyjnym. Jacek K. miał wręczyć łapówki dwóm pracownikom krakowskiej AGH: Markowi D. oraz Wiesławowi W. za "pośrednictwo w załatwieniu wpisów do indeksu dla potrzeb kontynuacji studiów doktoranckich i dokonania wpisu pozytywnych ocen w rubrykach "zaliczenie" i "egzamin".

  OdpowiedzUsuń
 3. 2013
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/742321,tak-schetyna-przegral-zjazd-po-glos-na-protasiewicza-za-prace-w-kghm.html
  "Byłem u Jacka Kardeli (chodzi o nowego wiceprezesa KGHM ds. rozwoju – red.) trzy miesiące temu i powiedział mi, że nie chce się do mojego nazwiska dotykać.", na co Wojnarowski odpowiada: "Ale jak Jacek zadzwoni, to będzie inaczej.""

  OdpowiedzUsuń
 4. http://kulisy24.com/prawo-i-bezprawie/szpiedzy-w-kghm

  OdpowiedzUsuń
 5. http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,18340366,z-sadu-kanadyjczycy-wygrali-bitwe-o-miedz.html

  OdpowiedzUsuń
 6. http://kulisy24.com/prawo-i-bezprawie/szpiedzy-w-kghm

  OdpowiedzUsuń
 7. http://www.portalsamorzadowy.pl/praca/wadim-tyszkiewicz-nowa-sol-przez-monopol-kghm-w-lubuskim-nie-powstanie-8-tys-miejsc-pracy,76650.html

  OdpowiedzUsuń
 8. https://www.facebook.com/wadimnowasol/posts/1601415593410895?hc_location=ufi

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie lubię prostych teorii spiskowych, ale trudno w tym gąszczu faktów takiej nie postawić. Kanadyjczycy sprzedają gorsze złoża w Chile, żeby kupić lepsze i bezpieczniejsze złoża w Polsce. KGHM zadłuża się, żeby zapłacić Kanadyjczykom za chilijskie złoża, żeby Kanadyjczycy mieli pieniądze na inwestycje w Polsce w której "kończą się złoża". W efekcie KGHM nie ma możliwości finansowych by inwestować w Polsce a wydobycie w Chile to same problemy (duży problem ekologiczny, niepewność dotycząca opłat za kopalin w Chile, ktore mogą się zmienić). Transakcja ma poparcie polskich władz, samorządów, sądów, a w KGHM Cuprum ktore zajmuje się analizą geologiczną i ekonomiczną złóż pracują szpiedzy obcych państw, pod nosem agentów ABW.

  OdpowiedzUsuń
 10. https://www.tygodnikprzeglad.pl/miedz-byc-rozmowa-prof-stanislawem-speczikiem/
  A wszystko dlatego, że przy dzisiejszych cenach energii nie opłaca się już korzystać z ubogich złóż, takich jak na wybrzeżach Pacyfiku w Chile. Dlatego zwrócono uwagę na złoża położone głęboko, ale bardzo bogate, takie jak w Polsce. Zadecydowały względy ekonomiczne, bo zejście pod ziemię o każde 100 m podnosi koszt wydobycia o 5-7%. Tymczasem w przypadku pozyskiwania tego metalu ze złóż ubogich, które zawierają dziesiąte części procenta minerału w wydobytym urobku, każda obniżka zawartości o 0,1% to wzrost kosztów już o 100%. Bogate złoża miedzi pod ziemią są tylko w Polsce, Kazachstanie i Zambii. Z uwagi na infrastrukturę i doskonale wyszkoloną kadrę poszukiwanie i wydobywanie miedzi w naszym kraju wydało się najkorzystniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 11. http://24legnica.pl/bytom-odbijemy-kghm-bez-koncesji-ale-broni-nie-sklada/

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie zdziwiłbym się gdyby ci "Kanadyjczycy" ukrywajacy się w funduszu mieli bardzo polskie nazwiska

  OdpowiedzUsuń
 13. 13 marca 2014:

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=2EEA5B96

  Leszno Copper sp. z o.o. jest spółką celową zarejestrowaną w Polsce (nr KRS 0000394110). Jedynym jej właścicielem jest Miedzi Copper SARL, spółka zarejestrowana w Luksemburgu. Całość jej udziałów posiada Miedzi Copper Corporation, spółka prawa kanadyjskiego. Miedzi Copper Corporation jest natomiast własnością Lumina Capital Limited Partnership (fundusz inwestycyjny założony i zarządzany przez pana Rossa Beaty, obywatela Kanady) należącej do międzynarodowego holdingu Lumina Copper Corp notowanego na giełdzie w Montrealu.

  OdpowiedzUsuń
 14. 17 czerwca 2014

  http://www.first-quantum.com/Media-Centre/Press-Releases/Press-Release-Details/2014/Lumina-Copper-Corp-to-Be-Acquired-by-First-Quantum-Minerals-Cash-and-Share-Transaction-Valued-at-Approximately-470-Million/default.aspx

  Lumina Copper Corp. to Be Acquired by First Quantum Minerals, Cash and Share Transaction Valued at Approximately $470 Million

  -----

  Pare miesięcy ta kanadyjska spółka czy fundusz ktory uwikłał się w walkę o koncesje w Polsce został sprzedany Quantum Minerals. Razem z roszczeniami wobec Polski.  OdpowiedzUsuń