Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

środa, 23 sierpnia 2017

Police w Afryce


W poprzednim odcinku: Orlen, KGHM
W dzisiejszym odcinku: Azoty w Policach

Zakup złóż fosforytów w Senegalu od wrocławskiej spółki DGG Eco, Gazeta Finansowa, 2017 r.

Funkcjonariusze CBA sprawdzają, dlaczego Zakłady Chemiczne Police zdecydowały się na umowę z należącą do wrocławskiej DGG ECO spółką celową African Investment Group S.A. (AFRIG) zarejestrowaną w Senegalu.
DGG ECO to firma handlowo-inwestycyjna powstała w 2006 r. we Wrocławiu. Wśród właścicieli DGG ECO znalazł się m.in. Jan B. (posiada najwięcej udziałów) prezes Kolmexu. Kolmex to dawna Centrala Handlu Zagranicznego. Zrobiło się o niej głośno za sprawą afery prywatyzacyjnej i wybuchu bomby w warszawskim biurze zarządu firmy 29 września 2004 r. Druga eksplodowała w domu człowieka związanego z kierownictwem spółki.

 Sylwetka Jana B, (wp.pl)
Jak ustaliło "Życie", jego powiązania prowadzą nie tylko do kontrowersyjnych polityków czy biznesmenów (jak były sekretarz stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Jan Chaładaj czy rosyjski biznesmen z paszportem państwa Belize Siergiej Gawriłow), ale też do plejady czołowych polskich gangsterów.
Według Centralnego Biura Śledczego, do grona jego znajomych zaliczają się m.in. Janusz T., pseudonim "Krakowiak", jeden z bossów gangu pruszkowskiego, i Krzysztof K., pseudonim "Nastek", inny członek tego gangu i zarazem dobry znajomy zastrzelonego ministra sportu Jacka Dębskiego.
Fiasko afrykańskiej inwestycji (chemiaibiznes.com.pl)

Sąd wypuszcza aresztowanych.

Adwokaci - prokurator 10:0. Nie ma aresztów dla osób zatrzymanych przez CBA w sprawie GA ZCh Police (Gazeta Wyborcza 2017)

2 komentarze:

  1. Trochę sporo tych afer w firmach kluczowych dla gospodarki kraju...

    OdpowiedzUsuń
  2. "Kto doradzał państwowej spółce przy inwestycji w Senegalu? Głównymi doradcami miały być: kancelaria Gide Loyrette Nouel (ta sama, która pojawia się przy transakcji zakupu Quadry przez KGHM, będącej obecnie w zainteresowaniu oficerów Agencji Wywiadu) oraz Ernst & Young (także zaangażowana w zakup Quadry – według KGHM byli jej doradcami podatkowymi). ZCh Police korzystała również z analiz ekspertów PwC (która to firma przygotowywała raporty dla KGHM – piszemy o niej w najnowszym numerze „GF”)."

    OdpowiedzUsuń