Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

środa, 1 maja 2024

Kolejka gondolowa w Toruniu to zły pomysł

 

Kolejka gondolowa w Toruniu to moim zdaniem słaby pomysł. Dlaczego?

Co złego jest w trolejbusach? Mogą jeździć od Dworca PKP Toruń Główny do Dworca Toruń Miasto na bateriach na Bulwarze Filadelfijskim. Baterie mogą być ładowane na trakcji na moście.

Po co łączyć dwa połączone torami Dworce PKP? Może ta kolejka gondolowa ma iść aż do Dworca PKP Toruń Wschodni? Kolejka gondolowa będzie miała przystanki, czyli zatrzymają się wszystkie wagoniki - wisząc w powietrzu - żeby zapełnić jeden?

Wożenie ludzi w powietrzu, kilka metrów nad ziemią, to ryzykowna impreza. Zapewnienie bezpieczeństwa kosztuje. Trolejbus jedzie własnym buspasem (tak powinny być projektowane nowe linie) i jest bezpieczny dla pasażerów ale też dla przechodniów, o ile przejścia są zabezpieczone a piesi informowani są o nadjeżdżającym trolejbusie za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych. 

Trolejbus jest cichy, ekologiczny, tani, elastyczny. To najlepszy środek komunikacji miejskiej w epoce odchodzenia od paliw kopalnych i wdrażania Zielonego Ładu. Kolejka gondolowa na tle trolejbusa jest słabszym i gorszym pomysłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz