Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

czwartek, 28 lipca 2016

Wałęsa w Toruniu


Lech Wałęsa odwiedził Toruń na zaproszenie regionalnego 
Komitetu Obrony Demokracji oraz Gazety Wyborczej


Wrażenia? Przede wszystkim zdziwiły mnie dwie rzeczy. Pierwsza, że w roli gospodarza nie pojawił się pierwszy gospodarz Torunia. Druga, że Wałęsa miał dużo mniej pretensji do PiS niż zebrani.
Jeśli Zaleski nie mógł uczestniczyć, powinien zadbać, aby przedstawiciel władz miasta wziął udział w powitaniu. Nie sądzę, żeby organizatorzy mogli odmówić. Poza tym Zaleski spełnia się w roli gospodarza.

Jeśli chodzi o pytania do Wałęsy, to w myślach sobie układałem różne, ale na jedno chciałbym usłyszeć odpowiedź: co prezydent myśli o programie 500 +, czy on zagraża demokracji? Poważnie. Ciekawi mnie odpowiedź Wałęsy, bo postulaty sierpniowe zawierały oprócz żądań politycznych także żądania płacowe i socjalne. Jest w tym aluzja do poruszonego na spotkaniu wątku o przyszłość KOD. I robotników, o których prezydent wspomniał, bez których nie byłoby Solidarności i transformacji. Bez których trudno mi sobie wyobrazić demokrację, której broni KOD. Wałęsa dobrze zna temat.

Poza tym chciałbym zapytać Wałęsę jak można odbudować społeczne zaufanie do środowisk, które dbały zbyt bardzo o własny interes gubiąc gdzieś interes społeczny. Mam tu na myśli nie tylko kompromitację polityków przy korycie, ale także tej części społeczeństwa w której chciałbym widzieć siebie.

Może innym razem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz