Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

niedziela, 17 listopada 2013

Skwer im. Tadeusza Mazowieckiego - list otwarty Stowarzyszenia Toruń bez hałasu

List otwarty Stowarzyszenia Toruń bez hałasu do toruńskiego samorządu
w sprawie upamiętnienia premiera Mazowieckiego


źródło: torun.pl
Przewodniczący Rady Miasta Torunia
Marian Frąckiewicz

do wiadomości:
Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowny Pani Prezydencie,


W imieniu Stowarzyszenia Toruń bez hałasu uprzejmie proszę o odczytanie przed głosowaniem w sprawie nazwania imieniem Tadeusza Mazowieckiego ronda budowanego na trasie średnicowej u zbiegu z Szosą Chełmińską poniższego apelu skierowanego przez nasze stowarzyszenie do radnych Rady Miasta. 


APEL


Premier Tadeusz Mazowiecki starał się Polaków łączyć wokół wspólnych celów i wyzwań stojących przed krajem. Trasa średnicowa podzieliła obywateli Torunia, podzieliła nasze miasto na pół. Jest dziełem budowanym na konflikcie władzy ze społeczeństwem, podczas którego władza nie wykazała się zdolnością do podjęcia rzeczowego i merytorycznego dialogu z obywatelami występując z pozycji administracyjnej siły.

Tadeusz Mazowiecki, zarówno jako premier, jak i jako działacz opozycji a potem wybitny polityk III RP, prezentował zupełnie inną kulturę polityczną niż ta, jaką zademonstrowały samorządowe władze Torunia przygotowując inwestycję, której patrona dziś szukają. Jej końcowy efekt, czyli min. rondo otoczone ekranami akustycznymi i trasa dzieląca miasto murem ekranów nie jest właściwym sposobem upamiętnienia dziedzictwa politycznego Tadeusza Mazowieckiego, jego myśli politycznej oraz zawsze obywatelskiej i demokratycznej postawy.

Stowarzyszenie Toruń bez Hałasu proponuje uczcić pamięć pierwszego premiera wolnej Rzeczypospolitej nazywając imieniem Tadeusza Mazowieckiego skwer w miejscu byłego obelisku ku czci Armii Czerwonej położony pomiędzy Muzeum Etnograficznym a Wałami Gen. Sikorskiego.

Zielona przestrzeń w reprezentacyjnej części miasta, otwarta dla mieszkańców, będzie przypominać przechodniom nazwisko premiera, który skierował Polskę na drogę demokracji obywatelskiej. Skwer im. Tadeusza Mazowieckiego w pobliżu urzędów samorządu terytorialnego dodatkowo podkreśli wkład naszego pierwszego premiera w tworzenie państwa obywatelskiego i priorytetowe znaczenie obywatelskich wolności w odbudowie Rzeczpospolitej.

z poważaniem

Bartosz Dawidowicz
w imieniu Zarządu Stowarzyszenia "Toruń bez hałasu" w składzie
Jarosław Aniśko - wiceprezes
Marcin Marchwiński - skarbnik
Bartosz Dawidowicz - prezes


* * *

Jeśli ktoś jeszcze popiera tę inicjatywę to przydałoby się założyć na fejsbuku grupę podobną do tej, jaką założyli radni PO dla projektu nazwania ronda na średnicówce:


Niestety sam nie bardzo mogę się tego zadania podjąć i administrować grupą. Jeśli ktoś ma taką możliwość to proszę to zrobić i dać znać, a wtedy zamieszczę na blogu informację z adresem tej grupy i może uda nam się zebrać trochę lajków i zobaczymy co dalej.

Proszę zostawić komentarz w tej sprawie lub napisać maila: hecer(at)gazeta.pl

autor: krzysztofjbk
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz