Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

piątek, 29 sierpnia 2014

Timeo Danaos


Nie wierz Grekom nawet gdy niosą dary. Stanowisko szefa Rady Europejskiej 
jest prezentem dla Donalda Tuska.


Czy ceną za ten dar z którego można zrobić chyba tylko użytek wizerunkowy jest całkowite odpuszczenie Ukrainy? Unia Europejska pogodziła się z działaniami Putina. Amerykanie i Brytyjczycy są gotowi na dużo więcej niż dotychczas (na początku na dotkliwe sankcje obejmujące rynki finansowe i przepływ kapitału).

Może więc unijne dary mają nas przeciągnąć na stronę kontynentalną wobec konfliktu z Rosją i osłodzić rozczarowanie z odkrycia rozbieżności między polityką Unii Europejskiej a polityką polską?Sceptycznie podchodzę do tych europejskich darów, ale też stawiam sobie to ponure pytanie: a czy mamy jakiś wybór? Mogliśmy działać na początku konfliktu ukraińskiego ale przeoczyliśmy ten moment (największym błędem Sikorskiego było zerwanie dialogu z Janukowyczem i jego ucieczka do Rosji, potem były kolejne, dziś nie mamy już tam nic do powiedzenia).

Niemniej jednak bardziej powinniśmy zastanawiać się dlaczego zaoferowano Donaldowi Tuskowi stanowisko szefa Rady Europejskiej niż celebrować tę ofertę ślepo przyjmując, że jest ona symbolem sukcesu polskiej polityki zagranicznej.


2 komentarze:

 1. Mam nieodparte wrażenie, że oferta objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej pokazuje słabość naszej dyplomacji w Europie. My je otrzymujemy dlatego, że tyle mogą nam nasi europejscy partnerzy dać uznając, że to odpowiedni czas byśmy coś od nich dostali i przyjęli jako swój sukces. To nie jest nasz sukces, że jesteśmy zauważani. Nie jest też naszym sukcesem to, że wszyscy w Europie wiedzą co nas zadowoli, a zadowoli nas mniej więcej tyle: symboliczny gest który będzie pokazywać, że się coraz bardziej liczymy w Europie.

  Wydaje się też dość zrozumiałe, że my nie możemy ot tak odrzucić tej oferty.

  ...ale moim zdaniem nie powinniśmy jej też ot tak zaakceptować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto pamiętać,że nie tak dawno wybierano nowego szefa NATO i tego stanowiska Polakowi odmówiono (nawiasem mówiąc, bardzo słabo się staraliśmy a naprawdę by się nam od października przydało).

   Usuń