Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

niedziela, 6 listopada 2016

torun.direct


Ciągle w temacie wspierania inwestycji: torun.direct


Polska jest od ponad 10 lat w Unii Europejskiej. Jak dobrze, że wreszcie doczekaliśmy się angielskiej wersji portalu dla inwestora w Toruniu. Oto torun.direct!

Portal torun.direct doczekał, w końcu, po tylu latach, wersji angielskiej. Sukces? Nie do końca, bo ów angielski pozostawia wiele do życzenia. Własnymi siłami (co widać) przetłumaczono zaledwie tytuły. Reszta jest w po polsku. Opis działek inwestycyjnych jest wyłącznie po polsku.

Moim zdaniem oferta inwestycyjna skierowana do inwestorów zagranicznych powinna być napisana od początku angielskim w wersji biznesowej. Proszę sobie porównać torun.direct z invest-in-wroclaw. Dzieli jest głęboka i szeroka przepaść. Portal wrocławski został zrobiony w wersji angielskiej i przetłumaczony na polski. Dzięki temu w wersji polskiej robi wrażenie bardziej profesjonalnego: język pozbawiony "urzędniczego komponentu" charakterystycznego we współczesnej polszczyźnie jest bardziej przejrzysty i przyjazny. Portal toruński nie ma nic oprócz mapy działek i ich opisu po polsku.

Wróćmy na łamy torun.direct. Wchodzimy do działu "Investor", a tam wita nas: "knowledge compendium for investors". Tak, tego właśnie inwestorzy na całym świecie szukają: bazy wiedzy. Muszą się dokształcić. To zresztą nie jest zwykłe knowledge center, to jest po prostu knowledge compendium. Why not business encyclopedia? Now, let's move on and get some feedback from Torun's business professionals.


Klikam na compendium, jestem ciekaw:Guidebook for investors... Well, spare me the details, let's check "Offer for BPO sector":


Dobra, klikam Guidebook'a dla Investors. I już jesteśmy na swojskiej, polskiej ziemi.

Dajmy działowi "Investor" jeszcze jedną szansę: Procedures map:


No procedures either. Dobra, w takim razie w dziale Investors po angielsku mamy tylko... geoportal?

Zostawmy wersję angielską. O czym jest polska? To repozytorium dla jakiś bzdurnych pdf-ów typu ogólnikowa "Strategia wspierania małych i średnich przedsiębiorstw". Nic w niej nie znajdziecie, czytałem. 

Koncepcja torun.direct pozostawia wiele do życzenia. Nie wypowiadam się na temat układu graficznego i designu, chodzi mi o zawartość. Tam po prostu nic wartościowego nie ma.

Portal wrocławski jest dużo ciekawszy. Greenfields, brownfields, office space - jest z czego wybierać, setki hektarów, tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Klikam "doing business" i idę do "investment process". Klikam incentives i widzę real estate tax exemption. Znajduję opis zasad opodatkowania oraz zasad ulg podatkowych z przykładami. How can we assist you? - pyta Wrocław

To samo w wersji toruńskiej wygląda tak:Jest mi wstyd i chce mi się płakać. Ten ostatni przykład najlepiej pokazuje jak bardzo mamy w dupie inwestorów.


* * *

Ile lat trzeba, by stworzyć portal dla inwestorów po angielsku? 10 lat, panie prezydencie? Ekipa, która go tworzy ma nikłe pojęcie na temat tego, co powinien zawierać. Niech więc skopiuje treść portalu z Wrocławia i uzupełni o tłumaczenie atrakcyjności sprzedawanych działek. Na to potrzeba tydzień, a potem jeszcze miesiąc na wygładzenie i wyszpachlowanie.


3 komentarze:

 1. Przy okazji mam pytanie. Większość dużych działek w ofercie miasta została podzielona na mniejsze, o powierzchni 2-3 ha. W związku z tym chciałbym zapytać:

  - ile działek o przeznaczeniu na przemysł i usługi o powierzchni co najmniej 2.3 ha samorząd sprzedał w ciągu ostatnich 10 lat i za jaką kwotę?

  Mam wrażenie, że tego nie było dużo i można to będzie szybko ustalić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Serfuję po direct w wersji angielskiej i naprawdę poza nagłówkami chyba nic nie jest przetłumaczone. Human capital: kapitał ludzki 40 tys studentów. Statistics: 60 tys m2 dostępnej powierzchni biurowej. Support from cooperative relations fund (to jakaś spółdzielnia?): strona o podanym adresie nie istnieje.

  Ciekawe jakie honorarium ktoś zgarnął za ten kuriozalny twór.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bydgoszcz:
  http://barr.pl/en/
  http://zainwestuj.bydgoszcz.pl/offer/searchoffer
  Na pierwszy rzut oka - znacznie lepiej niż Toruń

  OdpowiedzUsuń