Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

czwartek, 6 listopada 2014

Metropolitalna kampania Platformy


Platforma Obywatelska nauczyła się grać metropolią BiT.


Termin "metropolia BiT" nie oznacza dziś nie więcej niż spór wewnątrz Platformy Obywatelskiej. Czy jest to spór prawdziwy czy pozorowana gra obliczona na wynik wyborczy?

Politykom Platformy nie udało się idei metropolii wypełnić atrakcyjną treścią. Pozostali na poziomie ogólników i haseł. Ich bezradność wobec wyzwania jakim jest współpraca w ramach BiT przejawiała się między w próbie zdefiniowania metropolii za pomocą innego nieokreślonego pojęcia, tzn. "ZiT".

Zintegrowane inwestycje terytorialne moim zdaniem są wyłącznie pstrokatym opakowaniem do jakiejś kolejnej puli inwestycji. Czy są jakieś inwestycje europejskie, które nie są zintegrowane? Niech zgadnę: czyżby inwestycje w ramach ZiT miałby być przejawem dążenie do zapewnienia zrównoważonego rozwoju terytorialnego? Za metropolią BiT ani tym bardziej ZiT nie stoi żadna realna i konkretna wizja.

Pomysł na ZiT zakończył się z chwilą gdy toruńscy politycy zaczęli mówić o tym, że "bez wspólnego ZiT stracimy pieniądze z Unii". Dla mnie stało się wówczas jasne, że nie chodzi o żadne inwestycje tylko o to, kto będzie wydawał publiczne pieniądze.
Nie zgadzam się z komentarzem red. Marka Nienartowicza z "Nowości", że spór o kontrakt terytorialny i ZiT to próba osłabienia marszałka Piotra Całbeckiego przed wyborami. Dzięki takim komentarzom pozycja Całbeckiego w jego toruńskim okręgu wyborczym rośnie. W Bydgoszczy zaś niewątpliwie wzrośnie pozycja Bruskiego.

Moim zdaniem wewnętrzna walka frakcji w ramach Platformy o pieniądze europejskie dla Torunia i Bydgoszczy podnosi jej wynik w wyborach. Poza tym działanie Bruskiego jest zrozumiałe jeśli spojrzeć na to z jaką łatwością Toruń dostał 150 mln zł dodatkowych pieniędzy na most które nigdzie nie były zapisane czy zakontraktowane. Znalazły się ot tak.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz