Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

niedziela, 7 grudnia 2014

Innowacyjna Skarpa"Wielka płyta" jest wielkim i niewykorzystanym potencjałem
także w Toruniu. Pora by to zmienić.


Toruń powinien starać się zostać liderem w Polsce w obszarze przebudowy budynków z wielkiej płyty. Osiedle na Skarpie mogłoby poligonem doświadczalnym koncepcji modernizacji takich osiedli.


Poznań: Projekt modernizacji budynku z wielkiej płyty
pracowni Ultra Architects.
Więcej zdjęć - Ultra Architects z Poznania


Jako sympatyk Skarpy jestem gotów zaangażować się w napisanie projekt o charakterze innowacyjno-badawczym w celu pozyskania środków europejskich na testowanie optymalnej modernizacji budynków z wielkiej płyty. O dofinansowanie na jego realizację można starać się nawet lokalnie, między innymi w KPAI, której tempem prac zachwycałem się nie tak dawno na blogu.


Moim zdaniem ów projekt powinien wykraczać poza przygotowanie optymalnej koncepcji przebudowy budynków uwzględniającej także to, że ludzie cały czas w nich mieszkają. Powinien również obejmować koncepcję przygotowanie koncepcji finansowania zakrojonej na szeroką skalę modernizacji i obejmować jej wszystkie aspekty ekonomiczne i społeczne.

Jeśli chcemy być w czymś liderem to najłatwiej szybko zabrać się za rynek, który w perspektywie najbliższych lat będzie na pewno dynamicznie się rozwijał, a wielka płyta znalazła się obecnie w obszarze zainteresowań rządu. Potencjał w modernizacji osiedli z wielkiej płyty jest ogromny (polecam ciekawy artykuł na ten temat w Gazecie Wyborczej: "Ogrody na dachach, apartamenty, tak można mieszkać").


* * *

Zarząd spółdzielni na Skarpie który kojarzy się "z trwaniem przy posadach" mógłby się wykazać myśląc o przyszłości osiedla w perspektywie wykraczającej najbliższe zabranie grup członkowskich z sektorów Bożena, Maciej, Karolina. Ludzie uciekają ze Skarpy, najczęściej mówią, że "nie chcą mieszkać w wielkiej płycie". Jest to jednak skrót myślowy który nie odnosi się do technologii tylko do standardów wewnętrznego wykończenia budynków, ukrywany pod grubą warstwą styropianu pokrytego świeżym tynkiem i farbą. 

Nie w smak mi współpraca administracji spółdzielni ze Skarpy i MSM dlatego, że boję się by standardy jakości jakimi kieruje się prezydencka spółdzielnia nie nie wylewały się poza obszar na którym ona "inwestuje". Widzę jednak wielki potencjał płynący ze współpracy miejskich spółdzielni i władz samorządowych. Wierzę, że mogłaby ona uczynić Toruń liderem w modernizacji wielkiej płyty w Polsce.1 komentarz:

 1. Chodzi o taką modernizację budynków aby wyglądały jak nowe. Nie jak umyte czy odświeżone, ale aby były zrobione "jak nowe".

  Idealnie byłoby również przygotować ofertę: przebudowa+projekt wnętrz.

  Dziś wiele osób przebudowuje we własnym zakresie swoje mieszkania: zwiększają powierzchnię kuchni a często też i łazienki kosztem pokoju.

  Moim zdaniem spółdzielnia powinna opracować kilka uniwersalnych koncepcji przebudowy mieszkania - rekomendowanych przez zarząd. Uzgodnienia takich projektów byłyby wówczas formalnością.

  Dodatkowo zarząd spółdzielni powinien dążyć do oferowania mieszkańcom usług remontowych wykorzystując korzyści skali. Jeśli na osiedlu jest kilka tysięcy mieszkań to średnio co roku będzie remontowanych co najmniej kilkadziesiąt. W takiej sytuacji opłaca się robić duże zamówienie na usługi budowlane i remontowe łącznie z zakupem materiałów po cenach obniżonych.

  OdpowiedzUsuń