Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

poniedziałek, 23 maja 2016

Nie chcą obniżenia wieku emerytalnego


Czy Polacy chcą obniżenia wieku emerytalnego?

Pisałem o tym wcześniej. Prezydent Duża obiecał, że przywróci poprzedni wiek emerytalny albo poda się do dymisji. Może się jednak okazać, że obniżenie wieku emerytalnego okaże się decyzją bardzo niepopularną. Ponad połowa Polaków jest przeciwna obniżeniu wieku emerytalnego jeśli miałoby się to wiązać z obniżeniem emerytury.

Emerytury na nowych zasadach są bardzo niskie. Będą wyższe, jeśli będziemy pracować dłużej. Bardzo wielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę i pomysł, aby obniżyć wiek emerytalny im się nie podoba z powodów czysto finansowych. Poza tym jest spora grupa ludzi która po prostu chce pracować dłużej.1.
Obniżenie wieku emerytalnego kończy ochronę pracownika. Pracodawcy wypychają ludzi w wieku emerytalnym na emeryturę (tak postępował np. prezydent Torunia z nauczycielami). Wielu ludzi objętych ochroną i chcących pracować dłużej będzie zmuszanych do odejścia co mocno obniży produkt krajowy.

2.
Ludzie w wieku emerytalnym to znakomici pracownicy. Są doświadczeni i mają ustabilizowaną sytuację rodzinną. Osoba w wieku emerytalnym nie zajdzie w ciążę, nie pójdzie na macierzyńskie, nie będzie zwalniać się do chorego dziecka czy myśleć w pracy o sytuacji w domu. Być może w wieku emerytalnym nie przyswaja się już tak dobrze nowinek technicznych, ale nie każdy musi znać się w pracy na wszystkim. Osoby starsze mają więcej wyrozumiałości, empatii i zrozumienia dla sytuacji innych ludzi.

3.
Osoby w wieku emerytalnym mogą więc znakomicie uzupełniać pracę zespołów: przyjmować zastępstwa, pełnić dyżury, itd. Nie powinniśmy stawiać sprawy w następujący sposób: zwolnimy starszych, żeby na ich miejsce przyjąć młodych. Moim zdaniem o wiele lepsze wyniki osiągają zespoły zrównoważone, które składają się zarówno z ludzi młodych jak i starszych, tak z kobiet jak i z mężczyzn. 

* * *

Prezydent Duda może wybrnąć z trudnej sytuacji - ustawa "o przywróceniu poprzedniego wieku emerytalnego" może i powinna zachęcać do pozostawania na rynku pracy. Lepsze warunki pracy, mniej godzin w tygodniu, więcej wolnego, lepszy dostęp do oferty sanatoryjnej przy tym samym wynagrodzeniu i pełnej ochronie w wieku emerytalnym. A jednocześnie wyższa emerytura za każdy dodatkowy rok pracy.

Jeśli prezydentowi zależy na sondażach i dobrej polityce gospodarczej, zaproponuje szeroki wachlarz promujący aktywność zawodową. Alternatywą są biedaemerytury, wyższe podatki i niższe tempo wzrostu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz