Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

niedziela, 12 lutego 2017

Jędruch, Chmaj i Trybunał


Gazeta Wyborcza informuje o przegranej Ziobry ze skazanym za oszustwa na kwotę 400 mln zł biznesmenem Jędruchem.

Ziobro chciał by Jędruch odsiedział resztę swojego mizernego wyroku. Nie udało się. Skazany obronił doktorat u prof. Chmaja, który go reprezentuje a poza tym ma problemy zdrowotne. Sąd Najwyższy wypuścił więc Jędrucha.

Prof. Chmaj, który załatwił Jędruchowi wyjście z pudła jest niewątpliwie wybitnym prawnikiem. Został przez prezydenta RP odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej w dziedzinie nauk prawnych, za osiągnięcia w kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa”. Był autorem wielu ekspertyz dla Sejmu i Senatu podczas rządów PO. Pisał tez podobno ustawę o trybunale konstytucyjnym, miał podobno zostać jego prezesem ale kolidowałoby to z jego biznesem.

Nie piszę się na taką obronę demokracji, tzn. nie chcę być po tej stronie gdzie jest Jędruch z nieskończoną odsiadką i jego obrońca a zarazem promotor odznaczony za zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej w dziedzinie nauk prawnych. Czemu Doktor Jędruch, obecnie dyrektor biura rozwoju kancelarii Chmaja (na podst. GW, nie otrzymał odznaczenia od Komorowskiego.

Nie zdziwiłbym się, gdyby prof Chmaj płacił liniowy PIT 19% i zryczałtowany ZUS. To najpopularniejsza forma rozliczeń wśród najbogatszych, stworzona specjalnie dla nich.


To nie Ziobro przegrał. Przegrali policjanci, którzy Jędrucha ścigali po świecie przez wiele lat - tylko po to, aby sądy skazały go zaledwie na 6 lat więzienia, a Sąd Najwyższy wypuścił uznając, że człowiek, który latami uchylał się od więzienia i nadal się od niego uchyla, przeszedł resocjalizację.

archiwum.gf24.pl/ Profesor do wynajęcia

"W 2001 r. Józef Jędruch został po raz pierwszy zatrzymany przez UOP, a gdy go zwolniono uciekł za granicę. Ścigała go wówczas CBŚ, ABW oraz Interpol, który wydał za nim listy gończe. W 2003 r. został aresztowany w Izraelu i sprowadzony do Polski, gdzie trafił do aresztu, w którym przebywał ponad cztery lata. W 2007 r. wyszedł na wolność, gdy w jego imieniu pewna starsza pani z USA wpłaciła 3 mln zł kaucji. Sam Jędruch nie posiada bowiem żadnego majątku. W tym czasie toczył się już proces sądowy i na Jędruchu ciążyło aż dziesięć zarzutów, za co groziło mu łącznie dziesięć lat więzienia. 
Ostatecznie w 2013 r. sąd skazał prawomocnie Jędrucha na 6 lat więzienia i 400 tys. zł grzywny. Zobowiązał go też do naprawienia szkody w wysokości 54 mln zł i zakazał pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego na okres 10 lat. W poczet kary zaliczono Jędruchowi czas spędzony w areszcie. 
W przerwie między instancjami, gdy wyszedł na wolność zapragnął zostać naukowcem – prawnikiem. I właśnie wtedy poznał Marka Chmaja, z którym się zaprzyjaźnił. Razem spędzali nawet sylwestra (prof. Chmaj twierdzi, że to z kim spędza sylwestra jest „absolutnie prywatna sprawą”). W końcu Chmaj spełnił pragnienia Jędrucha i wypromował oszusta na doktora prawa. Cała obrona poszła bardzo gładko. 
Jednym z recenzentów pracy Jędrucha była prof. Teresa Gardocka – prorektor SWPS, a prywatnie żona byłego Prezesa Sądu Najwyższego Lecha Gardockiego, obecnego dziekana Wydziału Prawa SWPS. Sam Chmaj twierdzi, że gdy wszczęty został doktorat Jędrucha „nie był on jeszcze skazany prawomocnym wyrokiem”. Gdy natomiast zapytaliśmy go o to, jak się ma doktorat Jędrucha do etycznych standardów, jakie winny obowiązywać w nauce odpowiedział nam jedynie krótkim pytaniem: „Uprzejmie proszę o wskazanie standardów jakie naruszyłem”.1 komentarz:

  1. Wystarczy wpisać do Google Chmaj ustawa. Wyskakuje sporo projektów w ktorych Chmaj brał udział.

    Jednym z nich jest umorzenie naszych oszczędności w OFE części zabezpieczonej obligacjami skarbowymi.

    https://for.org.pl/pl/a/2835,Oswiadczenie-FOR-ws-opinii-prawnej-prof-Marka-Chmaja-na-temat-zmian-w-systemie-emerytalnym


    Chodzi o to, ze umorzenie naszych obligacji w OFE było niekonstytucyjne. Chmaj orzekł inaczej. Trybunał tez. Dla mnie to były wyroki kompletnie sprzeczne z porządkiem prawnym i zagrażające wiarygodności Polski na rynku. Ale proszę, ustawa była konstytucyjna,

    OdpowiedzUsuń