Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

piątek, 17 lutego 2017

Nowy rozdzial zimnej wojny. IFS, rakiety, cyberprzestępczość
Defence24 informuje o łamaniu przez Putina traktatu IFS, o likwiadacji arsenału rakiet pośredniego zasięgu. Do artykułu dołączona jest sugestywna mapka pokazująca zasięg tych rakiet w Europie.

W 2008 roku polski MSZ nie dostrzegał zagrożenia wynikającego z możliwości zmiany polityki w Rosji na bardziej agresywną. Te oczekiwania i przewidywania mocno rozminęły się z rzeczywistością. Putin otworzył nowy rozdział zimnej wojny.

Realia zimnej polegają na eskalacji konfliktów na peryferiach (np. Wietnam, Afganistan, Afryka, Kuba i inne kraje Ameryki Łacińskiej), intensywnych działaniach wywiadu i wojnie propagandowej. Zbójecka doktryna Putina uzupełnia arsenał środków wykorzystywanych do konfrontacji o wspieranie cyberprzestępczości.

Wyborcza pisze o kampanii propagandowej prowadzonej przez Kreml we Francji przeciwko kandydatowi francuskiej prawicy Emmanuelowi Macronowi. Amerykanie mają dowody na udział rosyjskich hakerów w wykradaniu danych z serwerów Partii Demokratycznej. Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia podczas wyborów w Niemczech, jeśli miałoby się okazać, że największe szanse na wygraną ma w nich środowisko domagające się zaostrzenia polityki wobec agresji Putina na Europę.

Można postawić tezę, że w krajach w których putinowskie służby propagandowe i wywiadowcze są najmniej aktywne, wpływy Putina są największe i najbardziej stabilne.

W ciągu ostatnich 5-10 lat Putinowi udało się uzyskać silne wpływy w Europie Południowej. Poprzez Cypr i Szwajcarię kierowany przez Kreml rosyjski quasi-biznes dysponujący dużymi rezerwami finansowymi ma dostęp do europejskiego wspólnego rynku oraz międzynarodowego rynku finansowego.

Martwi mnie to, że w były szef wojskowej służby wywiadowczej jest oskarżany o "nielegalną współpracę" z rosyjskim wywiadem. Zarzuty te są prawdopodobnie elementem walki politycznej, jednak ów generał nie zamierza pozostawać jej biernym uczestnikiem i udziela wywiadów opisując swoje relacje z obecnym szefem MON, Antonim Macierewiczem.

Jesteśmy nieprzygotowani do wyzwania jakie postawił przed nami Putin. Jest w tym zarówno wina obecnej administracji jak i poprzedników Macierewicza i premier Szydło, którzy nie chcieli i nie sprostali zadaniu budowy apolitycznej i skutecznej służby zdolnej do identyfikacji zagrożeń i obrony.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz