Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

wtorek, 7 lutego 2017

Merkel w Polsce


Dlaczego Merkel przyjechała do Polski, niemal bez zapowiedzi?

Słuchałem dzis wywiadu w tvn24 z Olechowskim. Trochę się wymądrzał, ale nic z tego nie wynikało.

Dlaczego spotkała się z Kaczyńskim? Dlaczego rozmawiała w cztery oczy bez tłumacza z Dudą? Co było przedmiotem tego spotkania? Może po prostu wpadła pogłaskać kota.

Niemiecki wywiad ostrzega przed cyberatakiem Putina na Europę. W tym roku odbywają się wybory w Niemczech i Francji. Biorąc pod uwagę zaangażowanie hakerów Putina w wybory w USA Merkel prawdopodobnie poruszala kwestie bezpieczeństwa.

BND opublikowalo kiedyś ciekawy raport związany z zaangażowanie, kapitałów rosyjskich w sektor finansowy a Cyprze (30-40%) twierdząc, że Cypr nie wdraża w praktyce poleceń jakie otrzymał od trojki i IMF jeśli chodzi o pranie pieniędzy i nadzór nad transakcjami na rynku finansowymi. Putin otrzymał zgodę na wykorzystanie portów cypryjskich dla rosyjskiej marynarki. Są wykorzystywane w konflikcie w Syrii. Zjednoczenie Cypru oczywiście się nie udało.

Wydaje mi się, że to świetny moment na przełom w polskiej polityce zagranicznej. Wizyta Merkel wynika z wyjątkowych okoliczności i trudnego poleżenia w jakim znalazło się europejskie bezpieczeństwo. Współpraca wywiadowcza ma znaczenie przełomowe. Być może kolejnym krokiem będzie większa przezorność w ocenie zaangażowania koncernów, przepływu kapitału i lobbingu politycznego ktore są w obszarze zainteresowań naszych wschodnich sąsiadów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz