Most na Waryńskiego

Most na Waryńskiego
Lata 70. Rys. inż. A. Milkowski. Sensowna lokalizacja trasy mostowej (zmieniona przez Zaleskiego)

piątek, 10 października 2014

Toruńska szkoła


Jak powinna wyglądać toruńska szkoła? 


Szukam na stronach Urzędu Miasta dokumentu strategicznego, który opisywałby dążenia i cele miejskiego samorządu. Nic nie znalazłem. Być może istnieje i zawiera takie uzasadnienie podejmowanych działań: zamykania klas, likwidacji szkół, zwalniania nauczycieli.

Nie jestem fachowcem w dziedzinie oświaty i nie podejmuje się napisania strategii, ale wiem jakiej szkoły oczekuje dla swojego dziecka - takiej, jak na tym filmie:
"Cudowne lata", serial ABC 1988-1993


"Cudowne lata", popularny amerykański serial, który ściągał przed telewizory ludzi mojego pokolenia, "ukazuje życie typowej amerykańskiej rodziny w latach 1968-1973", a więc jakieś raptem...no proszę, 40 lat temu.

Na ten 40-letni dystans dzielący naszą szkołę od tej, do której chodził Kevin Arnold składa się ponad 10 lat rządów Michała Zaleskiego w Toruniu. Jak zmieniła się w tym czasie toruńska szkoła?

Cóż, toruńska szkoła zmieniła się bardzo. Niektóre obiekty zostały ocieplone. W innych wyremontowano basen. Nie zapominajmy też, że w ramach budżetu partycypacyjnego zakupiono do szkół pomoce dydaktyczne.

Miliony na toruńską oświatę - obwieszcza wydział ds. propagandy toruńskiego magistratu:

Nie tak wyobrażałem sobie język pisania o działaniach na rzecz edukacji, oświaty i wychowania. Ten opis nadawałby się na ulotkę wydziału edukacji na stoisko na targach budowlanych. Wyzwań strategicznych w tym opisie nie widzę, no chyba że wyzwaniem w dziedzinie edukacji jest obłożenie elewacji styropianem.


* * *


Nie wiem kiedy toruńska szkoła będzie wyglądała tak, jak szkoła amerykańska wyglądała 40 lat temu w serialu "Cudowne lata"; kiedy stołówka w toruńskiej szkole będzie wyglądać tak, jak ta w której lunch jedli Paul, Winnie i Kevin.

W tempie, w jakim porusza się Michał Zaleski, nigdy nie dogonimy Europy, lecz gdyby wierzyć propagandzie Michała Zaleskiego świat dogoniliśmy już na przełomie 2012 roku a teraz zostawiamy go daleko w tyle.


* * *

Na koniec, dla miłośników serialu, Winnie Cooper na okładce Stuffmagazine


Zmieniła się, wyrosła


2 komentarze:

 1. z innej beczki:

  W dzisiejszych Nowościach napisali, że Hubert Stys startuje z SLD.

  Parę dni temu rozmawialiśmy o tym na tym blogu w komentarzach:
  http://www.nowomostowa.torun.pl/2014/10/postawmy-na-mieszkancow.html

  hecer8 października 2014 21:38
  Hub, czy twoja ocena (Czasu Mieszkańców) wynika z tego, że będziesz startował z listy Mariana Frąckiewicza, czy może te plotki są wyssane z palca? (...).

  hub9 października 2014 10:50
  nie, absolutnie, jak widzisz nikogo nie przekonuję do głosowania na moją osobę. Staram się podejść obiektywnie - i po zobaczeniu list CzM jestem mocno rozczarowany (...).

  No więc napisałem do Huberta, że w dziś w Nowościach na stronie 6 piszą, że jednak startuje z list SLD, na co dostaję odpowiedź, że tak i że chciałby się spotkać o tym pogadać.

  Boję się teraz odezwać, bo może chce żebym roznosił ulotki Mariana Frąckiewicza.

  +++++

  Wspominam o tym aby wyjaśnić dlaczego wolę o polityce rozmawiać sam ze sobą. Wolę spędzić czas na blogu niż na spotkaniach z których nic nie wynika, na rozmowach, które są nudne jak powtarzanie, że "rewitalizacja to nie remont".

  Dano mi kiedyś do zrozumienia, że jestem zabanowany w przestrzeni publicznej. Niech tak zostanie. Ten blog to pamiętnik.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bartosz, czegoś nie rozumiem. Od co najmniej 2 tygodni Toruń już wie, że kandyduję z list SLD. A ty dopiero od dziś z Nowości???

  OdpowiedzUsuń